YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kardak krizi şaka gibiydi!
ABD eski Başkanı Clinton, 1996'daki Kardak krizini anlattı. "Üzeinde 20 koyun yaşayan kayalık yüzünden Türkiye ve Yunanistan savaşacak" dediklerinde şaka yapıyorlar sandım...
Kardak krizi şaka gibiydi!
03 Kasım 2009 / 07:44 Güncelleme: 03 Kasım 2009 / 07:52

Sinpaş’ın düzenlediği “Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik” konferansında, Almanya eski Başbakanı Schröder'in yanı sıra ABD eski Başkanı Clinton'da vardı... Konferansta ilginç görüntüler yaşandı. Yunanistan'la 1996 yılında çıkan Kardak krizine değinen Clinton'un sürpriz bir de dinleyicisi vardı...

Size ihtiyacımız var

Başkanlığının ilk aylarında Türkiye’nin 21. yüzyıla damgasını vuracağını bildiklerini belirten Clinton, “Başkan Obama’nın birçok sorunda  size ihtiyacı var. Bizim size ihtiyacımız var” dedi.

10 yıl sonra duygulandıran buluşma

Clinton konferansta, Marmara Depremi sonrasındaki Türkiye ziyaretini anlatırken, 10 yıl önce burnunu sıkan ‘Erkan bebeği’ karşısında görünce şaşırdı. Clinton salondakilere, “İşte bu deprem sonrası burnumu sıkan çocuk” dedi. 10 yaşındaki Erkan Işık ise, o fotoğrafın manşet olduğu star’ı göstererek Clinton’un burnunu bir kez daha sıktı. Bu manza karşısında duygulanan Clinton da Erkan’ın burnunu sıktı.

‘Kardak krizini şaka sandım’

ABD eski Başkanı Bill Clinton,  “Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik” konferansındaki konuşmasında Türkiye ve Yunanistan arasında 1996’nın Ocak ayında yaşanan Kardak krizine değindi. “Kardak krizi şaka gibiydi” diyen Clinton şunları anlattı: “Ben o gün Rusya başbakanıyla güvenlik görüşmeleri yapıyordum. Toplantının ortasında yardımcım, Türkiye ve Yunanistan’ın üzerinde koyunların yaşadığı Kardak kayalıkları yüzünden çatışmaya girmek üzere olduğunu söyledi. Bunun bir şaka olduğunu sandım. Toplantıyı yarıda bıraktım.     Liderlerle, Türkiye başbakanıyla telefonda konuştum. Sonunda üzerinde 20 koyundan fazla yaşamadığı bir kayalık yüzünden savaş çıkmayacağına karar verildi ve krizden dönüldü. Ve bundan ders çıkardım, dünyada ülkelerin nasıl savaşın eşiğine geldiği konusunda buna benzer yüzlerce örnek verebilirim.”

‘AB’YE GİRMENİZ ŞART’

Konuşmasında Türkiye’nin AB üyeliğine de değinen Clinton, İslamiyetin çok iyi anlaşılması gerektiğinin bunun içinde Türkiye’nin AB’ye üye olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin mutlaka AB’ye girmesi gerektiğini belirten Clinton, şunları söyledi: “İslam’ın çok iyi anlaşılması lazım. Bunun için din ve siyasetin birbirinden ayrı tutulması gerekiyor. Bu kapsamda Türkiye’nin AB’ye girmesi önem teşkil ediyor. Türkiye ile Yunanistan’ın bu açıdan uyumluluğu önemli. Türkiye ve Yunanistan’dan birbirine daha bağımlı iki ülke düşünemiyorum. Farklılıkları yok ve pozitif örnek teşkil ediyorlar. Yunanistan ve Türkiye deprem sonrası birbirine yardım etti ve birbirine bağımlılığın iyi bir örneğini verdi.”

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler