YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kararlılık Fırtınası" operasyonu'nda yeni gelişme
"Kararlılık Fırtınası" operasyonu'nda yeni gelişme
28 Mart 2015 00:03
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısırlı yetkililerle bir araya gelerek ülkesinin öncülüğünde Yemen'e düzenlenen operasyonu görüştü.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın haberine göre, Savunma Bakanı Muhammed, Katarlı mevkidaşı Tümgeneral Hamad bin Ali el-Atiyye'yle başkent Riyad'da bir araya geldi. 

İki ülkeden üst düzey yetkililerinin de katıldığı görüşmede, Yemen'de Husi ilerleyişine karşı Suudi Arabistan öncülüğündeki "Kararlılık Fırtınası" operasyonuyla ilgili gelişmeler değerlendirildi. Atiyye daha sonra ortak operasyon merkezini ziyaret ederek saldırılar hakkında bilgi aldı.

Savunma Bakanı Muhammed, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Müsteşar Yardımcısı Şeyh Tahnun bin Zayid Al Nahyan ve Mısır İstihbarat Servisi Başkanı Halid Fevzi ile ayrı ayrı yaptığı görüşmelerde de bölgede yaşananlar ile operasyondaki gelişmeleri ele aldı.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Aden'i "geçici merkez" ilan etmesi ve bazı ülkelerin diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarının ardından Husiler, "karşı direnişin merkezi" haline gelen Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmişti. Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik operasyon başlatmıştı.

Söz konusu operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır katılıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler