YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karadağ'dan Rusya'ya tepki
Karadağ'dan Rusya'ya tepki
14 Ocak 2016 14:24
Karadağ Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanlığı, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin'in "Karadağ, NATO üyeliği arzusundan dolayı pişman olacak" ifadesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Karadağ'ın NATO üyeliğinin vatandaşların çıkarına olduğu ve hiç kimseye karşı bir eylem olmadığı belirtilirken, "İçişlerimiz konusunda üçüncü kişiler fikir beyan edemez" ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, "Karadağ kamuoyunda yapılan araştırmalar da NATO üyeliğin ülke genelinde desteklendiğini göstermektedir. Kamuoyunun bu konudaki düşüncelerine başvurulmadığı ve ülkenin sadece küçük bir kesiminin NATO üyeliğini desteklediği yönünde yapılan açıklamaların doğruluk payı yoktur. Ulusal çıkarlarımıza bağlı kalarak, dış politika önceliklerimizden olan Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelik süreçlerimize kararlı bir şekilde devam edeceğiz" denildi.

Geçen günlerde, resmi temaslardan bulunmak üzere Belgrad'a gelen Rusya Başbakan Yardımcısı Rogozin, "Sputnik Srbija"ya verdiği demeçte, Karadağ'ın NATO'ya üye olma arzusundan dolayı pişman olacağını ifade etmişti.

2 Aralık 2015'te NATO'dan üyelik daveti alan Karadağ, AB üyelik sürecinde de Balkan ülkeleri arasında en başarılı ülke konumunda.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler