YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karadağ sandık başında
Karadağ sandık başında
14 Ekim 2012 11:53
Balkanlar'ın en küçük ülkesi olan Karadağ'da,parlamento seçimleri için oy verme işlemi başladı

Bağımsızlığını 2006 yılında ilan ederek Sırbistan'dan ayrılan Balkanlar'ın en küçük ülkesi Karadağ'da, 3'üncü kez düzenlenen parlamento seçimlerinde oy verme işlemi başladı.
 
Balkanlar'ın 625 bin nüfusuyla en küçük ülkesi olan, ancak doğal güzellikleri ve Adriyatik kıyısındaki sahilleriyle dünyanın değişik yerlerinden her yıl milyonlarca turistin geldiği Karadağ'da halk, meclisteki 81 milletvekilini seçmek için sabah saatlerinde sandık başına gitmeye başladı.
 
Karadağ Devlet Seçim Kurulu'nun açıkladığı bilgilere göre, ülkede toplam 514 bin 55 kayıtlı seçmen bulunurken, 479 bin 19 kişinin adaylarını seçeceği liste kiril alfabesinde basıldı. 35 bin 36 kişinin oy kullanması için ise aday listeleri hem kiril hem latin alfabesinde basıldı.
 Seçim Kurulu, en çok kayıtlı seçmenin bulunduğu başkent Podgoritsa'da, 144 bin 37 kişinin oy kullanacağını açıkladı. Parlamento seçimlerinin yanı sıra, Nikşiç, Budva ve Kotor kentlerinde ise aynı zamanda seçmenler belediye başkanlarını seçmek için de oy kullanacak.
 
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), AGİT ve yerel kuruluşları temsil eden yaklaşık bin gözlemcinin izlediği seçimlerde oy verme işleminin YSİ 20:00 (TSİ 21:00) tamamlanacağı, seçimlerin ilk sonuçlarının gece saatlerinde açıklanacağı bildirildi.

 İktidarda bulunan Sosyalistlerin Demokrat Partisi (DPS) ve Sosyal Demokrat Parti (SDP) koalisyonu, bu seçimlere ''Avrupa Karadağ'ı'' adı altında katılacak. 1998 yılından beri tüm seçimlerde birlikte yer alan DPS – SDP koalisyonuna bu seçimlerde Liberal Parti de katıldı. DPS Genel Başkanı ve Karadağ'ın eski Başbakanı Milo Cukanoviç, bu üçlü koalisyonun da başkanlığını yapıyor. ''Avrupa Karadağ'ı'' koalisyonunun seçimi kazanması halinde Milo Cukanoviç yeniden başbakanlık koltuğuna oturacak. Cukanoviç, seçim kampanyası boyunca Karadağ'ın 4 yıl içerisinde NATO üyesi olacağını ve AB üyeliği yolunda son fasılları da geçeceğini vaat ediyor.
 
Seçimlerde ''Avrupa Karadağ'ı'' koalisyonunun en büyük rakipleri, Sosyalist Halk Partisi (SNP) ve Demokratik Cephe (DF) olacak. Şu anda en güçlü rakip olarak göze çarpan Srcan Miliç liderliğindeki SNP de Demokratik Cephe ile koalisyon kurmadığı ve seçimlere yalnız katılmak istediğinden dolayı birçok üst düzey yetkili istifa etti. SNP'den istifa eden siyasiler, DF saflarına katılırken, DF ise SNP'den memnun olmayanların oluşturdukları Yeni Sırp Demokrasisi ve Değişim Hareketi partileriyle koalisyon kurma yolunu tercih etti.
 Toplam 13 partinin katıldığı seçimlerde ülkedeki Boşnak ve Arnavutlar da kendi partileriyle seçmenden oy istemeyi tercih etti.
 
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler