YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karabağ sınırında tehlikeli çatışma
Tam açılım öncesi yaşanan çatışma "acaba provakasyon mu?" sorularını akıllara getirdi...
Karabağ sınırında tehlikeli çatışma
10 Eylül 2009 / 12:39 Güncelleme: 10 Eylül 2009 / 12:54

Tam Türkiye ile Ermenistan'ın arası düzelmeye başlamıştı ki, kötü haber Azeri basınından geldi. Karabağ'da Ermeni Azeri çatışmasında 5 Ermeni askeri hayatını kaybetti. Tabii açılım öncesi böyle bir olayın yaşanması, "Acaba provakasyon mu?" sorularını akıllara getirdi...

5 ÖLÜ 3 YARALI

Azeri basını, Azerbaycan ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri arasında ateşkes bölgesinde çıkan çatışmada 5 Ermeni askerinin öldüğünü, 3'ünün de yaralandığını duyurdu.

Azeri APA Ajansı'nın Karabağ bürosunun haberine göre, Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki çatışma bu sabah işgal altındaki Agdam Şehri'nin Karağaçlı Köyü yakınlarında çıktı.

Ermeni ordusunun saldırısına cevap veren Azeri birliklerinin açtığı ateş sonucu 5 Ermeni askerinin öldüğü, 3'ünün de ağır yaralandığı bildirildi. Çatışmada 1 Azeri askeri de yaralandı.

KESİN BİLGİ DEĞİL

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan, henüz olaya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Öte yandan,işgal altındaki Yukarı Karabağ'daki işgalci yönetim haberi yalanladı.

Yukarı Karabağ sorunu nedir?

Yukarı Karabağ sorunu, Ermenistan’ın 1992 yılında Azerbaycan topraklarını işgali sonucunda ortaya çıktı. Karabağ sorunu nedeniyle, Azerbaycan’da bir milyondan fazla insan kendi topraklarında mülteci durumuna düştü ve Azeri topraklarının yüzde 20'si işgale uğradı.

İki ülke arasındaki çatışmalar 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasına kadar sürdü. Bu tarihten sonra, sorunun çözümü için barış süreci başladı.

Karabağ sorunu, Güney Kafkasya’daki siyasi istikrarın, ekonomik gelişmenin ve bölgesel işbirliğinin önündeki en önemli engel olarak görülüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler