YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara kıta AFRİKA'nın BAHTI KARA ülkesi Nijer
Gönüllü doktorların Nijer'e yaptığı yolculuğun hikayesi yürekleri burktu
Kara kıta AFRİKA'nın BAHTI KARA ülkesi Nijer
05 Haziran 2009 / 20:10 Güncelleme: 05 Haziran 2009 / 00:00

Manisalı üç doktor Op.Dr. Fahrettin Er, Op.Dr. Fatih haskaraca ve Op.Dr. Muzaffer Yurttaş'ın dokuz günlük Nijer yolculuğunun amacı Nijer'in Tesseoua (Büyük sahra çölü) Bölgesinde daha önceden tespit edilen 160 fıtık hastasını ameliyat etmekti, diş tedavilerini yapmak ve diğer hastalara bakmak,susuzluğun dayanılmaz safhada olduğu bu bölgeye su kuyuları açtırmak, dul kadın, öksüz ve yetimlere yardımda bulunmaktı. Hastalarını başarı ile ameliyat edip 300 hastaya ilaç tedavisi, 200 hastaya da diş tedavisi yaptılar.Her biri 200 bin dolar olan 7 adet su kuyusu açtırdılar.100 ün üzerinde dul kadına üç dişi bir erkekten oluşan keçi aileleri veren doktorlar, çocukları ve ihtiyaç sahiplerini sevindirip, maddi yardımda bulundular. Bu seyahatte fotoğraf karelerini yansıyan görüntüler ise yürekleri burktu.


 İşte bu yolculuğun kısa hikayesi ve fotoğraf karesine yansıyanlar:


ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ
Sömürgeci Beyaz Adamdan kaçmış olan insanların oluşturduğu, ancak yine de bir Fransız sömürgesi olmaktan kurtulamamış nihayetinde 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuş dünyanın en fakir 3. Ülkesi olup, 4.5 milyonluk nüfusa sahip, nüfusunun büyük çoğunluğu ormanlarda çıplak vaziyette yaşamakta olan ortalama ömrün, yeterli beslenememe ve de hastalıklardan dolayı 41 yıl olduğu kara kıta AFRİKA’nın BAHTI KARA bir ülkesidir.


NİJER
1960 yılında özgürlüğne kavuşmuş 10-12 milyon nüfuslu esbi bir fransız sömürgesidir. topraklarının yüzde 90'ı çöl olup, halkının yüzde 97'si müslüman olan denize hiç kıyısı olmayaan yeraltı ve yerüstü kaynakları çok kıt olan neredeyse hiç bu kaynağı olmayan, yıllık ortalama kişibaşı geliri 250 dolar civarına olan, insanların çoğu açlık sınırının altında yaşayan, eğitim ve sağlığın çok düşüş seviyede olduğu, insanların Türkleri çok sevdiği,siyah incilerin yaşadığı bir afrika ülkesidir 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


  


 


 


 


 


  


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


Kanalahaber.com


 


 


 


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler