YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara harekatının sona ermesi dünyada geniş yankı y
Kara harekatının sona ermesi dünyada geniş yankı y
Kara harekatının sona ermesi dünyada geniş yankı y
02 Mart 2008 / 10:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Dış basın operasyonun Bush un Hızlı bir şekilde çekilin açıklamalarından bir gün sonra bitirilmesinin kafalardaki soru işaretlerini artırdığı yorumunu yaptı


Kara harekatının bitmesi dünyayı da şaşırttı. Dün neredeyse tüm gazetelerin yorumu, oparasyonun ABD nin baskısıyla sona erdiğiydi:

Gates uyardı birlikler çekildi


NEW YORK TIMES: Türkiye ABD Savunma Bakanı nın uyarısından bir gün sonra Kuzey Irak tan çekildi. Yakın müttefiki Türkiye ile Irak savaşındaki güçlü partneri Iraklı Kürtler arasındaki anlaşmazlık ABD yi zora sokmuştu.


Zamanlama soru işaretleri yarattı


EL CEZİRE: Türk ordusu çekilme kararının kendisi tarafından alındığı konusunda ısrar ediyor, ancak, çekilmenin ABD nin baskılarının hemen ardından gerçekleşmesi soru işaretlerine neden oluyor.


FINANCIAL TIMES: Bush operasyonun sona erdirilmesi talebini yüksek sesle ifade etmeye başlamıştı. Harekatın bu sırada bitmesi bu çekilişin ABD nin etkisiyle yapılmış olduğu tahmininde bulunanlarda kızgınlık yarattı.


ABD: İstediğiniz kadar kalın dedik


WASHINGTON POST: Gazeteye açıklama yapan üst düzey bir Amerikalı askeri yetkili, Biz Türkler e İstediğiniz kadar kalın, ama hedefinize ulaştıktan sonra 1 gün bile vakit kaybetmeden evinize dönün dedik diye konuştu.


Türk ordusu baskı yok diyor


TIMES: Harekat Bush un çekilin ısrarından bir gün sonra bitti. Fakat Genelkurmay operasyonun dış etkiyle bitirilmediğini söyledi.


Türkiye Kendimiz karar verdik diyor


TELEGRAPH: Operasyon ABD ve Irak tan büyük tepki çekti. Geri çekilme kararı Gates ve Bush un uyarılarından bir gün sonra geldi. Ama Türkiye kendi kararlarıyla çekildiklerinde ısrar ediyor.


WASHINGTON TIMES: YORGUN VE TIRAŞSIZ ASKERLER


Mehmetçik operasyon dönüşü Hakkari de sevinçle karşılandı. Washington Times Gazetesi, askerlerin eve dönüşünü, Yorgun ve tıraşsız Türk askerleri 8 günün sonunda ABD nin çabuk olma talepleri doğrultusunda kamyonlarla geri döndü sözleriyle verdi. Haberde, Washington ve Bağdat durumdan memnun, Türkiye ise gerekirse güçlerinin geri dönebileceği uyarısında bulundu yorumu da yapıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler