YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kar Balkanları da vurdu
Kar Balkanları da vurdu
11 Aralık 2012 14:46
Soğuk hava ve kar yağışı, Balkan ülkelerinde günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da tüm uçak seferleri ertelendi.

Balkan ülkelerinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı, günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Balkanlar'da hafta sonu başlayan kar yağışı, Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ ve Makedonya'da aralıklarla devam ediyor. Kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıklarında da önemli oranda düşüşler yaşandı. Meteoroloji yetkilileri, gün içinde yapılan ölçümlerde en düşük hava sıcaklığının Bosna-Hersek'te eksi 14, Hırvatistan'da eksi 14, Karadağ'da O, Sırbistan'da eksi 15, Makedonya da ise eksi 2 derece olarak tespit edildiğini bildirdi.

Bölgede kar yağışından en fazla etkilenen ülke Karadağ oldu. Karadağ'ın başkenti Podgoritsa kent merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. Kar kalınlığı ülkenin kuzeyinde 102 santimetreye ulaşırken, meteorologlar yağışın ve soğuk havanın önümüzdeki günlerde de etkisini sürdüreceğini kaydetti. Podgoritsa havaalanında, pistlerin karlarla kaplı olması nedeniyle tüm uçak seferleri iptal edildi. Yetkililer, uçak seferlerinin pistlerin temizlenmesinin ardından yeniden başlayacağını bildirdi.

Karadağ'da kar yağışı hava ulaşımının yanı sıra kara trafiğini de etkiledi. Nikşiç-Şavnik-Jablyak kara yolu tüm araçların geçişine kapatılırken, Podgoritsa-Kolaşin, Podgoritsa-Çetinye ve Podgoritsa-Budva arasında kamyon ve tırların geçişine izin verilmiyor.

Kar yağışının etkisini devam ettirdiği bölgede, Saraybosna'da kar kalınlığı 19, Zagreb'te 33, Belgrad'da 20 santimetreye ulaştı.
 
AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler