YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Kapatma bildirisinin sahibi benim”
“Kapatma bildirisinin sahibi benim”
“Kapatma bildirisinin sahibi benim”
18 Nisan 2008 / 09:47 Güncelleme: 18 Nisan 2008 / 00:00


AKPM Başkanı Puig AK Parti hakkında açılan davayı duyduğu anda harekete geçtiğini söyledi. ‘Bütün uluslararası kurumlar harekete geçmişti bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyordu’ dedi

AVRUPA Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) AK Parti’nin kapatılması istemiyle açılan davaya karşı bildiri yayımlaması isteğinin bizzat komisyondan geldiği öğrenildi. Önceki gün bazı medya kuruluşlarında yayınlanan AKPM’nin AK Parti’li milletvekillerinin başvurusu üzerine Türkiye’yi kınayan bir bildiriyi kaleme alacağı haberleri birinci ağızdan yalanlandı. AKPM Başkanı Luiz Maria De Puig konuyu ilk önce kendisinin araştırdığını söyledi.

AVRUPA’DA ÖRNEĞİ YOK

PUİG’İN
star’a yaptığı açıklamanın tam metni şöyle: Dava sürpriz oldu hemen bilgi istedim. Çünkü bir savcının halkın seçtiği ve iktidarda bir partinin kapatılmasını istemesi, Avrupa’da hiç görülmemiş bir olay. Sonra anladım ne olup bittiğini. Hemen Türk delegasyonuyla konuştum. Uluslararası kurum ve kişiler açıklama yaptılar. Ben de bizim kurumlarımızın ne yapacağına baktım. Türkiye, Avrupa Konseyi üyesi. Bu yüzden hemen grup başkanlarına ortak deklarasyon yapmayı önerdim. Çok ciddi bir değerlendirmeyi içerecek bir deklarasyon. Değişiklikler olacağı için size şu anda teksti gösteremiyorum. Başkanlık divanının metni olacak ve imzaya açılacak. Perşembe günü yayınlanmasını bekliyoruz. Parti kapatmaları konusunda çok dava oldu Türkiye’de ve farklı kararlar çıkmıştı AİHM’de bu konuda. Bunun anayasanın yanlış yorumlanması olup olmadığı konusunda da açıklık istenecek. Bu kesinlikle doğrudan bir müdahale olarak görülmemeli. Sadece işlerin daha kötüye gitmesini istemiyoruz.

Bu açıklamaların ardından dün gece başkanlarla bir araya gelen ve CHP ile MHP’li üyelerin iddiaları nedeniyle rahatsızlığını gizlemeyen Puig sıkıntılı görünüyordu. Ancak toplantıdan yalnızca başkanlar kurulunun değil genişletilmiş divanın imzasını taşıyan bir bildiri kararı çıktığı öğrenildi. Buna göre AKPM bugün AK Parti kapatma davasına karşı başkan yardımcıları, grup başkanları ve siyasi parti temsilcilerinin de imza koyacağı bir bildiri yayınlayacak.

CHP-MHP ORTAK HAREKET

ÖTE
yandan AKPM’nin Türk delegasyonundaki MHP’li ve CHP’li üyeler de ortak hareket ederek böyle bir talepte bulunmadıklarını söylediler. MHP Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu AKPM’deki üç siyasi grubun da bu konuda bildiri hazırlığı içinde olduğunu hatırlatarak, bu bildirilerde ciddi bilgi eksiklikleri bulunduğunu belirtti.

Talep Puig’den geldi

AKPM Türk heyeti başkanı AK Parti Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, AKPM’nin bildiri yayımlamasını Türk heyeti olarak talep etmediklerini söyledi. Çavuşoğlu, bu konudaki girişimin AKPM Başkanı Luiz Maria de Puig’den geldiğini belirtti. AKPM toplantılarına katılmak üzere Strasbourg’a geldiği pazar akşamı AKPM Başkanıyla otel lobisinde karşılaştığını hatırlatan Çavuşoğlu, ‘Puig, bana başkanlık divanı olarak bu konuda ortak bildiri yayımlanması kararı aldıklarını, bu konuda birini görevlendirdiklerini ve Türkiye’yi ziyaret etmek istediklerini söyledi. Yapılacak ziyaret için Türk heyetinden davet gelmesi gerektiği söyledi. Ben de bu davetin, AKPM Türk heyetinden değil, TBMM başkanından gelebileceğini söyledim’ dedi. AK Partinin kapatılma davasıyla karşı karşıya kalmasına rağmen, Avrupa Konseyinde Türkiye’yi şikayet eder duruma düşmekten özellikle kaçındıklarını ve buna özen gösterdiklerini belirten Çavuşoğlu, bununla birlikte Avrupalı meslektaşlarının bu konuda kendilerinin görüşlerini sorduğunu, kendilerinin de gelişmeleri anlattıklarını söyledi. Strasbourg AA

Türk heyeti 

Mevlüt Çavuşoğlu-AK Parti 

Ruhi Açıkgöz-AK Parti 

Lokman Ayva-AK Parti 

Özlem P. Türköne-AK Parti 

Mehmet S. Tekelioğlu-AK Parti 

Mustafa Ünal-AK Parti 

Erol Aslan Cebeci-AK Parti 

M. Nursuna Memecan- AK Parti 

Haluk Koç-CHP 

Birgen Keleş-CHP 

Tuğrul Türkeş-MHP 

Ertuğrul Kumcuoğlu-MHP

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler