YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanlı saldırıyı El-Kaide üstlendi
Kanlı saldırıyı El-Kaide üstlendi
11 Mart 2013 12:11
48 Suriye askeri ile 9 Irak askerinin hayatını kaybettiği saldırıyı El-Kaide üstlendi.

Geçtiğimiz hafta Suriye Ordusu'na ait konvoyun Irak'ın batısından geçişi sırasında uğradığı ve 48 Suriye askeri ile 9 Irak askerinin hayatını kaybettiği saldırıyı El-Kaide üstlendi.

Geçtiğimiz hafta 48 Suriye askeri ile 9 Iraklı askerin ölümüyle sonuçlanan konvoy saldırısının sorumluluğunu bugün internet üzerinden yayınladığı bir bildiriyle El Kaide üstlendi. El-Kaide, Irak Hükümeti tarafından geçişi saklı tutulan Suriye askeri konvoyunun kendi militanları tarafından yolunun kesildiği ve konvoydaki herkesin öldürüldüğünü açıkladı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Basın Danışmanı Ali El-Musavi, Suriye askeri konvoyuna yapılan bu saldırıyı Suriye'de yaşanan iç savaşı geniş sahalara yaymak adına atılmış kasıtlı bir adım olarak değerlendirdi. El-Musavi, “Başından beri bir takım militan grupların Suriye'deki karışıklığı Irak'a da taşımak istediğini biliyoruz. Militan gruplar Irak-Suriye sınırında oldukça faaller” şeklinde konuştu.

El-Kaide militanlarınca pusuya düşürülerek öldürülen Suriyeli askerlerin daha önce Irak’ta tıbbi tedavi gördüklerini kaydeden El-Musavi, bu askerlerin Yaarabiya-Arabiya sınırındaki çatışmalar esnasında yaralanan askerler olduğunun altını çizdi. Onlarca Suriyeli asker ve resmi mercinin muhaliflerin Yaarabiya noktasını ele geçirmesinin ardından Irak'a iltica ettiğini açıklayan Irak kuvvetleri, Suriyeli askerleri taşıyan konvoyun Raabiya'dan El-Velid'e gitmek üzere hareketi esnasında Irak'ın Anbar şehrinde pusuya düşürüldüğünü bildirdi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler