YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil ziyareti deşifre oldu
Çözüm sürecini sabote etmek için Kandil'e bir yılda 6 gizli ziyaret gerçekleştiren İran askeri istihbaratının son seferi bir trafik kazasıyla deşifre oldu.
Kandil ziyareti deşifre oldu
11 Kasım 2013 / 11:01 Güncelleme: 11 Kasım 2013 / 11:07

Geçen cuma Kandil'e gidip 2 gün kalan 4 İranlı komutanın aracı, dönüş yolunda kaza geçirdi. Kazada İranlı iki komutan hayatını kaybetti. Tahran, kazaya ilişkin bir açıklama yapmadı.

PKK'nın Kandil yöneticileri görüşmeye giden İran Askeri istihbarat komutanlarının içinde bulunduğu araçın Kandil dönüşü kaza yaptığı ve iki askeri yetkilinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kaza yapan araçta bulunan askeri yetkililerin niçin ve neden Kandil'e gittiği konusunda İranlı yetkililer sessiz kalmayı tercih ediyor.

2 gün Kandil'de kaldılar

Hükümetin başlattığı Çözüm sürecinin en başından bu yana PKK'nin silahları bırakmasına karşı çıkan ve 1992-1999 arasında açık destek veren İran, BDP-İmralı ve Kandil arasındaki görüşme trafiğinin ardından sürecin rafa kaldırılması için girişimlerini sürdüren İran Askeri İstihbarat yetkililerinin cuma günü Kandil'deki PKK yöneticileri ile bir araya geldiği ve iki gün süren görüşmeler gerçekleştirdiği Kandil'den Urmiye'ye dönüş yapmak isterken askeri yetkililerin içinde bulunduğu aracın kaza yaptığı ve araçta bulunan 4 askeri yetkiliden 2'sinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Son 1 yılda 6 ziyaret

Son bir yıl içinde Kandil yönetimi ile 6 kez görüşen, İran'ın dış politikadaki kirli işlerinin organizatörü ve aynı zamanda Kudüs Ordusu Komutanı Kasım Süleymani, Kandil yöneticilerine Kuzey Irak'taki Türk askeri üslerine yönelik ve Türkiye'de yeniden çatışma sürecinin başlatılması için baskı yaparken, İran askeri istihbarat yetkililerinin Kandil'e sıklıkla ortaya çıktı. Son olarak kazada ölen İranlı askeri yetkililer konusunda İran'ın ne diyeceği merak ediliyor.

Özerkliği tanırız

Ekim ayında Kandil'e giden Kasım Süleymani'nin, (üstte) PKK ile yaptığı görüşmeyi Yeni Şafak duyurmuştu. Ziyaretinde PKK ele başları ile görüşen Süleymani, çözüm sürecinin sonlandırılması karşılığında Suriye'deki Özerk Kürt bölgesini tanıma vaadinde bulunmuştu. Süleymani Irak'taki Türk üslerinden rahatsız olduğunu da ortaya koymuştu.

 

YENİ ŞAFAK

Etiketler: ,
Şia Belası
 // Kemal
Cenab-ı Hakk bizleri bu Şia belasından muhafaza buyursun. Bunların Suriye'de yaptıkları hepimizi uyandırmalı ve bize ders olmalı. Iran'dan dost olmaz....
11 Kasım 2013 Pazartesi 11:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler