YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde binlerce kişi tahliye edildi
Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde binlerce kişi tahliye edildi
01 Temmuz 2015 01:58
Kanada’nın Saskatchewan eyaleti ile Alberta eyaletinin sınır bölgesinde başlayan orman yangınları kontrol altına alınamıyor.
Saskatchewan Acil Durum Merkezi Sözcüsü Colin King, çok ciddi bir durumla karşı karşıya olduklarını belirterek, şu ana kadar 5 bine yakın kişinin evlerinden alınarak, okullara, otellere, üniversite yurtlarına, hastanelere ve geçici barınma merkezlerine yerleştirildiğini söyledi.

Geçen hafta başlayan orman yangınlarının, rüzgarın da etkisiyle çok çabuk yayıldığını kaydeden Colin King, bölgede 500'ü aşkın noktada çıkan yangınların devam ettiğini, şimdiye kadar onbinlerce hektar ormanlık alanın kül olduğunu belirtti.

Kuzey Saskatchewan, Kuzey Alberta ve Northwest Bölgesi’ni tehdit eden yangınlar, bölgede yoğun bir duman tabakası oluşturdu. Yükselen dumanlar, NASA’nın uydularınca uzaydan da görüntülendi. Kanada Meteoroloji Hizmetleri, Saskatoon kentinin gökyüzünü tamamen kaplayan dumanların, Perşembe gününden önce dağılmasını beklemediklerini açıkladı.

Yangın bölgesinden tahliye edilen 5 bine yakın bölge sakini nedeniyle, Prince Albert ve Regina kentlerinde oteller, acil durum barınakları ve sığınma evleri tamamen doldu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler