YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'nın IŞİD planı açıklandı
Kanada'nın IŞİD planı açıklandı
04 Ekim 2014 08:06
Kanada'nın IŞİD'e karşı devam eden operasyonlara 6 aylığına hava operasyonlarına destek vereceği açıklandı.

Federal Parlamento'da konuşan Başbakan Stephen Joseph Harper, hazırladıkları planın içeriğinde, Kanada askerlerinin karadan operasyonlara katılmasının bulunmadığını ifade etti. Harper'ın açıklamasına göre, Kanada'nın hava operasyonuna desteği, 1 adet havada yakıt ikmali yapabilen tanker uçak, 2 adet Aurora gözetleme uçağı, 6 adet CF-18 savaş jeti ve tüm bu uçaklar için yeteri kadar mürettebat ve destek personelini içeriyor. 

Kanada askeri güçlerinin, sadece IŞİD hedeflerini vuracağına vurgu yapan Başbakan Harper, "Şu an için Suriye bu plana dahil değil ancak IŞİD'in bu ülkeye ilerlemesi halinde durum değişebilir" dedi.

Muhalefet tepkili

Öte yandan Kanada Hükümeti'nin IŞİD planına federal parlamentodaki muhalefet partileri karşı çıktı. Anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti'nin (NDP) Lideri Thomas Mulcair, Kanada'nın bu konudaki pozisyonunun, askeri harekata katkıdan önce insani yardımlar ve diplomatik önlemler noktasında olması gerektiğini söyledi. Mulcair, Kanada'nın bu konuda atacağı yanlış bir adımla en az 20 yıl boyunca "Irak bataklığına" saplanacağını ileri sürdü.

Parlamentodaki bir diğer muhalefet partisi Liberaller'in Lideri Justin Trudeau da hükümetin IŞİD planını "desteklemeyeceklerini" açıkladı. Trudeau, "Başbakan'ın planı, gerçeklerden çok, retorik söylemlere ve bilgilere dayanıyor. Ciddi bir planı yok ve savaşa katılma konusundaki söylemlerinde de haklı değil. Böyle bir planı destekleyemeyiz ve desteklemeyeceğiz" dedi.

Hükümetin IŞİD planı, hafta başında parlamentoda tartışılıp oylamaya sunulacak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler