YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kanada’daki yangın aylarca sürebilir'
'Kanada’daki yangın aylarca sürebilir'
09 Mayıs 2016 15:34
Kanada’nın Alberta eyaletinin McMurray kentinde 200 bin hektarı etkisi altına alan orman yangını kontrol altına alınamıyor.

Kanada federal hükümeti, Alberta eyaletinde acil durum ilan etti. Yetkililer yangını kontrol altına almanın aylar sürebileceğini söylüyor. Alevler, Fort McMurray kentinin boşaltılmasına neden oldu.

YANGIN BÜYÜK VE KONTROL DIŞI

Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale yangının büyük, kontrol dışı ve tehlikeli olduğunu dile getirdi.

1-20160509153430.jpg

15 HELİKOPTER, 14 UÇAK, 88 İTFAİYE TEHÇİZATI İLE MÜCADELE

Alberta Acil Durum Yönetimi Dairesi 500 itfaiyecinin 15 helikopter, 14 yangın söndürme uçağı ve 88 diğer itfaiye teçhizatı ile çalışarak Fort McMurray ve çevresinde alevlerle mücadele ettiğini açıkladı. 

2-890.jpg

YAĞMUR İŞE YARAMAYACAK

Önümüzdeki günlerde yağmur yağacak olsa da yetkililer bunun bir işe yaramayacağını söylüyor.

Alberta Yangız Hizmetleri Direktörü Chad Morrison “Ağır yağışa ihtiyacımız var, sağanak yağış yeterli olmaz” diye konuştu.

3-488.jpg

DÜNYANIN EN KARLI PETROL ÜRETİM MERKEZİ

Morrison, itfaiyecilerin çalışmalarına rağmen petrol kumulları bölgesi olarak bilinen Alberta'daki yangının ağır sağanak yağışlar yağana kadar sonlanmayacağı söylüyor. Bu eyalet dünyanın en karlı petrol üretim merkezlerinden biri.

4-288.jpg

49 YANGINDAN 7'Sİ KONTROL ALTINA ALINAMADI

Eyalette devam eden 49 yangında 1100 itfaiyeci görev yapıyor. Bunlardan 7'si henüz kontrol altına alınamadı. Eyaletin başbakanı Rachel Notley, afetlerden zarar gören insanların ihtiyaçlarını karşılamak için, yetkilileri yönlendirecek bir görev gücü kurulduğunu duyurdu.

OLAYDAN ETKİLENENLERE PARA YARDIMI YAPILACAK

Bölgedeki yerel gazete Edmonton Journal, hükümetin afet bölgesine yardım için 200 milyon dolar ayırdığını, ayrıca olaydan etkilen yetişkinlere 1250 dolar ve ailelerinde baktıkları kişi başına da 500'er dolar para yardımı yapılacağını bildirdi.

Fort McMurray'den 80 binden fazla kişi tahliye edildi. Yetkililer hala yangınların çıkış nedenini araştırıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler