YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'daki orman yangınında 24 bin hektar alan kül oldu
Kanada'daki orman yangınında 24 bin hektar alan kül oldu
18 Mayıs 2015 00:32
Kanada'nın British Colombia eyaletinde hafta içinde başlayan orman yangınları yayılarak devam ediyor. Geçen Çarşamba günü başlayan orman yangınından sonra 5 farklı noktada daha yangın çıktı.

Prince George kentinin yaklaşık 70 kilometre güneybatısındaki Little Bobtail Gölü civarındaki yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Yangında 8 bin hektardan fazla ormanlık alan yandı. Bölgede 5 farklı alanda çıkan yangınlarda 24 bin hektar ormanlık alan kül oldu.

Bölgede artan yangınlar üzerine yakın evlerde yaşayan 80 kişi evlerinden tahliye edildi.

British Colombia Orman Yangınları Kontrol Merkezi'nden yapılan açıklamada, yangının bölgeye yakın 700 eve yaklaşmaması için çaba harcandığı kaydedildi. Yangınlar sonrası bölgeye sevkedilen ekipler de takviye edildi.

Prince George Yangın Merkezi Sözcüsü Jill Kelsh, halen 240 itfaiyeci, 11 helikopter, 8 hava tankeri ve 23 adet ağır iş makinesinini 24 saat aralıksız söndürme çalışması yaptığını açıkladı.

Öte yandan Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP'den yapılan açıklamada, Little Bobtail Gölü bölgesinde Çarşamba günü başlayan yangının insan kaynaklı olduğu duyuruldu.

RCMP yetkilileri, Eyalet Orman ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ekipleri ile yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler