YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'daki dev yangın durdurulamıyor
Kanada'da Fort McMurray bölgesinde devam eden dev yangın bir türlü söndürülemiyor. Uzaydan bile görünen yangın ve dumanlar Kanada'nın en büyük petrol üretim tesisine çok yaklaştı. Dünya ekonomisini de tehdit etmeye başladı.
Kanada'daki dev yangın durdurulamıyor
18 Mayıs 2016 / 21:39 Güncelleme: 18 Mayıs 2016 / 21:40

Kanada'daki büyük yangın, Fort McMurray bölgesine yaklaşarak önde gelen petrol üretim tesislerini tehdit altına alırken, binlerce çalışanın bölgeden çıkarılmasına yol açtı. Alevler, Kanada'nın günlük petrol üretimini 1 milyon varil azaltan tesis kapatmalarının süresinin uzamasına neden oldu.

8,000 İŞÇİ TAHLİYE EDİLDİ

Yangın nedeniyle duran günde 1 milyon varillik üretim,Kanada'nın toplam petrol üretiminin dörtte birini oluşturuyor. Duran üretim küresel petrol fiyatlarının yükselmesine neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Yangın, yayılmasının önüne geçmek için ağaçlar ve bitkilerin kaldırıldığı kritik bir noktayı da aşarak Pazartesi günü Fort McMurray'in petrol sahasında işçilerin kaldığı bölgeye uzandı. Kuzeyinde ormanlık alanın bol olduğu bölgeden yaklaşık 8,000 işçi tahliye edildi.

EKONOMİYE ZARARI 70 MİLYON DOLAR!

Yapılan bir araştırmaya göre yangın nedeniyle azalan petrol üretiminin ekonomiye günlük maliyeti 70 milyon Kanada dolarını aşıyor. Hatta yangın uzaydan çekilen fotoğraflarda bile rahatça görülüyor.

Yangının Pazartesi günü itibariyle yayıldığı 285,000 hektarlık alan dün 355,000 hektara yükseldi. Yangın dün Fort McMurray'in 35 kilometre kuzeyinde bulunan ve petrol işçilerinin kaldığı 655 odalı bir pansiyonun yanmasına neden oldu ve diğer yapıları da tehdit etti.

Yüksek sıcaklık ve rüzgar itfaiyenin işini daha da zorlaştırırken, yetkililer yangının doğuya ilerleyerek kum petrolü sahası tesislerine doğru yol almasının beklendiğini söylüyor.

Morrison, "Bitki örtüsünün temizlenmesi, bölgede yüksek miktarda çakıl taşı olması ve sektörün işin ehli itfaiyeye sahip olmasından dolayı tesislere bir şey olmayacağından eminiz" dedi. Öyle ki yangının yakıp küle çevirdiğ bölgelerden geriye Holywood setlerini aratmayacak kareler kaldı. Yangın söndürme çalışmaları hala tüm hızıyla devam ediyor.

Gece gündüz demeden çalışan itfaiye görevlileri alevlerin petrol tesislerine ulaşmasını engellemeye çalışıyor. Bölgede ne varsa şu anda küle dönmüş durumda.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler