YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'da yarım banknot modası
Kanada'da yarım banknot modası
02 Eylül 2015 13:23
Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Gaspe kenti bozuk para yaratmak ya da para üstü vermek için ilginç bir yöntem uyguluyor. 20 dolarlık bir banknotu ortadan yırtıp iki parçaya ayıran kent halkı, böylece iki adet 10 dolar elde ediyor.

Kanada'nın 15 bin nüfuslu Gaspe kentinde para üstü için banknotlar ortadan iki parçaya ayrılıyor. Bu uygulamayı kimin başlattığı bilinmiyor. Ancak son aylarda piyasada yarım baknotlar dolaşmaya, alım-satımda kullanılmaya başlandı. Yani 20 dolar ikiye yırtılınca iki onluk, 10 dolar yırtılıp iki parçaya ayrılınca iki beşlik sayılıyor.

Kasaba halkı ve dükkanlar durumdan şikayetçi değil. Hatta bu şekilde yerel ekonominin canlandığı düşünülüyor.

Kanada Merkez Bankası da Gaspe'deki uygulamanın farkında. Banka, parayı bu şekilde kullanmanın yasa dışı olmadığını, ancak uzun süre kullanımda kalması istenen banknotların yırtılmasına iyi gözle bakmadığını duyurdu. Merkez Bankası paranın ulusal sembol olduğunu ve ulusal gururu yansıttığını da hatırlattı. Gaspe halkı yarım banknotların Merkez Bankası'nda değiştirilemeyeceğini de biliyor. Sistem tıkanırsa tek çare, yırtık paraların birleştirilmesi. Onun için de herkesin elindeki yarım banknotlarla kasaba meydanına gelip, diğer yarısını taşıyanla buluşması gerekiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler