YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'da sigara yasağı genişliyor
Kanada'da sigara yasağı genişliyor
18 Aralık 2014 22:51
Kanada'nın Ontario eyaletinde hükümet, sigara içmenin yasaklandığı alanları artırdı.

 

Ülke nüfusunun yarıdan fazlasının yaşadığı Ontario Eyalet Hükümeti'nin aldığı kararla okul bahçeleri, çocuk oyun alanları, halka açık spor tesisleri, lokanta ve barların teraslarında sigara içmek 1 Ocak 2015'ten itibaren yasak olacak. Hükümet, aynı tarihten itibaren üniversite ve kolejlerin kampüslerinde tütün ve mamullerinin satışına da kısıtlama getirecek.

Halen yürürlükte olan sigara içilmesi yasak olan mekanların en fazla 9 metre yakınında sigara içilebilmesi hükmü gereğince tiryakiler, söz konusu mekanlara en fazla 9 metre yakında sigara içebilecekler.

Uygulamanın sigara içenlerden en çok etkilenen aktif içicileri koruması hedeflenirken, sigaradan kaynaklanan hastalıkların tedavisi için ayrılan bütçeye de olumlu katkıda bulunacağı belirtiliyor.

Eyalet verilerine göre her yıl 13 bin kişinin sigaradan kaynaklanan nedenlerle ölürken, bunun eyalet sağlık sistemi üzerindeki madi yükü de 2.2 milyar dolar olarak belirlendi. Kanada'da Manitoba, Saskatchewan ve British Colombia eyaletleri de geçen yıllarda halka açık park, oyun alanları ve çocuk bahçeleri gibi alanlarda sigara içilmesini yasaklamışlardı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler