YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'da iki göçmen gözaltı merkezinde açlık grevi
Kanada'da iki göçmen gözaltı merkezinde açlık grevi
27 Temmuz 2016 05:34
Ontario eyaletinde iki ayrı göçmen gözaltı merkezindeki toplam 50 göçmenin başlattığı açlık grevi 14 gündür sürüyor

Kanada'nın Ontario eyaletindeki iki ayrı göçmen gözaltı merkezinde tutuklu bulunan yaklaşık 50 göçmen, 14 gündür açlık grevi yapıyor.

Açlık grevindeki 50 kişiden dördünün göçmenlik danışmanlığını yapan Scott MacDonald, basına açıklamasında, tutuklu olan göçmenlerin Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale ile görüşene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Scott MacDonald, açlık grevini yapan grubun, gözaltı sürelerinin en fazla 90 günle sınırlandırılmasını, kendilerine uygulanan maksimum güvenlikli cezaevi uygulamasının kaldırılmasını ve insanca muamele edilmesini talep ettiklerini belirterek, "Benim anladığım, bu insanların Bakan Ralph Goodale ile toplantı elde edene kadar greve devam etmekte kararlı olduklarıdır." dedi.

"Kanada hükümeti, bu insanların durumlarına uyan uluslararası hukuka uymalı." diyen Scott MacDonald, "Ontario eyaletine bağlı Lindsay kentindeki Central East Islah Merkezi ve Toronto'nun Scarborough bölgesinde bulunan Toronto East Gözaltı Merkezi'nde tutulan göçmenler sadece su içiyor ve bunun dışında hiçbir gıda maddesini kabul etmiyorlar. Açlık grevinde bulunanların, hangi ülkelerden geldikleri, sığınmacı mı yoksa Kanada göçmenlik yasalarını ihlal eden göçmenler mi oldukları ise henüz bilinmiyor." ifadelerini kullandı.

Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale ve Kanada Sınır Güvenliği Ajansı'ndan konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler