YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada uluslararası koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekiyor
Kanada uluslararası koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekiyor
21 Ekim 2015 09:13
Kanada'nın yeni Başbakanı Trudeau, "seçmene verdiği sözü" tutmak için, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyondaki savaş uçaklarının geri çekileceğini belirtti.

43 yaşındaki "acemi" lider 9 yıllık iktidara son verdi 43 yaşındaki "acemi" lider 9 yıllık iktidara son verdi

Kanada'nın yeni seçilen Başbakanı Justin Trudeau, terör örgütü IŞİD'e karşı mücadele eden uluslararası koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekeceklerini açıkladı.

Pazar günü yapılan seçimlerden yüzde 39,5 oy alarak tek başına hükümet kurma hakkı kazanan Liberal Parti lideri Justin Trudeau, başkent Ottawa'da basın toplantısı yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın kendisini tebrik için aradığını dile getiren Kanada'nın yeni Başbakanı, ''Başkan Obama'ya, IŞİD'e karşı kurulan koalisyondaki askeri varlığımızdan savaş uçaklarımızı çekeceğimizi ilettim'' dedi.

Bu konuda seçim kampanyası boyunca seçmene söz verdiklerini hatırlatan Başbakan Trudeau, savaş jetlerinin geri çekilmesine ilişkin bir tarih vermedi.

Trudeau, ''Bu konudaki geçişin aksamalara neden olmadan ve düzenli bir şekilde yapılmasını istiyoruz'' diye konuştu.

UZATILIRKEN DE KARŞI ÇIKMIŞTI

Kanada, Ekim 2014'te 6 aylığına katıldığı koalisyondaki askerlerinin görev süresini, geçen martta, 2016 yılının mart ayına kadar uzatmıştı.

Kanada Federal Parlamentosu'nun uzatma kara aldığı oturumda konuşan Liberal Parti lideri Justin Trudeau, tezkereye destek vermemiş ve ''Bu görevin Kanada'nın ulusal öncelikleri ile alakası yok. Eğer bir şey yapmak istiyorsanız, Türkiye'deki, Ürdün'deki mültecileri Kanada'ya alın ya da onlara daha çok yardım edin'' diye konuşmuştu.

KANADA'NIN KOALİSYONDA BULUNAN UÇAKLARI

Kanada'nın, koalisyonda 6 savaş jeti, havada yakıt ikmali yapabilen bir CC-150 Polaris tanker uçağı, 2 CP-140 Aurora gözetleme uçağı, bir özel hava ikmal uçağı ve tüm bu uçaklar için 600 kişilik mürettebat ve destek personeli bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler