YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada uluslararası koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekiyor
Kanada uluslararası koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekiyor
21 Ekim 2015 02:39
Kanada’nın yeni seçilen Başbakanı Justin Trudeau, terör örgütü DAEŞ’e karşı mücadele eden uluslararası koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekeceklerini açıkladı.

Pazar günü yapılan seçimlerden yüzde 39,5 oy alarak tek başına hükümet kurma hakkı kazanan Liberal Parti lideri Justin Trudeau, başkent Ottawa’da basın toplantısı yaptı. ABD Başkanı Barack Obama’nın kendisini tebrik için aradığını dile getiren Kanada’nın yeni Başbakanı, ‘’Başkan Obama’ya, DAEŞ’e karşı kurulan koalisyondaki askeri varlığımızdan savaş uçaklarımızı çekeceğimizi ilettim’’ dedi.

Bu konuda seçim kampanyası boyunca seçmene söz verdiklerini hatırlatan Başbakan Trudeau, savaş jetlerinin geri çekilmesine ilişkin bir tarih vermedi. Trudeau, ‘’Bu konudaki geçişin aksamalara neden olmadan ve düzenli bir şekilde yapılmasını istiyoruz’’ diye konuştu.

Uzatılırken de karşı çıkmıştı

Kanada, Ekim 2014'te 6 aylığına katıldığı koalisyondaki askerlerinin görev süresini, geçen martta, 2016 yılının mart ayına kadar uzatmıştı. Kanada Federal Parlamentosu’nun uzatma kara aldığı oturumda konuşan Liberal Parti lideri Justin Trudeau, tezkereye destek vermemiş ve ‘’Bu görevin Kanada’nın ulusal öncelikleri ile alakası yok. Eğer bir şey yapmak istiyorsanız, Türkiye’deki, Ürdün’deki mültecileri Kanada’ya alın ya da onlara daha çok yardım edin’’ diye konuşmuştu.

Kanada’nın, DAEŞ’le mücadele koalisyonunda 6 savaş jeti, havada yakıt ikmali yapabilen bir CC-150 Polaris tanker uçağı, 2 CP-140 Aurora gözetleme uçağı, bir özel hava ikmal uçağı ve tüm bu uçaklar için 600 kişilik mürettebat ve destek personeli bulunuyor.

Hükümet 4 Kasım’da açıklanıyor

Öte yandan, Kanada’nın yeni federal hükümeti de 4 Kasım’da açıklanacak. Liberal Parti lideri Justin Turdeau, kabinesinin iki hafta içinde şekilleneceğini ve bakanlık dağılımında erkek ve kadın dengesi olacağını söyledi.

Trudeau, Federal Parlamento’nun ne zaman toplanacağına ilişkin bilgi vermedi.

 

AA

 // mustafa
bu mülteciler suriye nüfusunu birileri için azaltma projesi galiba. ..
eğer suriyelilere sahip çıkacaksak suriye topraklarında 2 milyon nüfusa yetecek alan, hakkımız olmaz mi?...
21 Ekim 2015 08:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler