YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada Diyanet Vakfı açıldı
Kanada Diyanet Vakfı açıldı
11 Mayıs 2015 00:23
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, kuruluşun, Türkiye’nin dünyaya model olarak sunduğu teşkilatlardan biri olduğunu belirterek, ''Diyanet İşleri Başkanlığı, sadece bina inşa etmiyor." dedi.

Mississauga kentindeki Kanada Diyanet Vakfının açılışına ve 1. Genel Kuruluna katılan Özafşar, dünyanın dört bir tarafına götürdüğü hizmetleri ile muhataplarının kıskandığı bir kuruluş olan Diyanet İşleri Başkanlığının, artık bir Türkiye markası olduğunu söyledi. 

Diyanet İşleri Başkanlığının 40 yıllık yurt dışı tecrübesi olduğunu belirten Özafşar, şunları kaydetti: 

''Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'nin dünyaya model olarak sunduğu teşkilatlardan birisidir. Bugün dünyanın dört bir tarafında mega projeler yürütüyor. Böylece Anadolu İslamını, İstanbul İslamını, tarih boyunca necip milletimizin yorumuyla ortaya çıkan ahlak eksenli, insan odaklı İslam yorumunu ve onun güzelliklerini dünya ile paylaşıyor. Estetik ve mimari değerlerimizi bütün insanlıkla paylaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, sadece bina inşa etmiyor. Gençlerimizin, çocuklarımızın ve insanımızın ruh iskeletinin şekillendiği kardeşlik merkezleri kuruyor.''

Özafşar, Kanada'nın başkenti Ottawa'da bir merkez kurulması için çalışma başlatıldığını, Toronto'da açılması planlanan merkezle ilgili çalışmanın ise devam ettiğini bildirdi.

Vakfın açılışına, Washington Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak ve New York Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Mollaoğulları da katıldı. 

Özafşar'ın divan başkanlığı yaptığı genel kurulda, Toronto Din Hizmetleri Ateşesi Mahmut Demir, Kuzey Amerika Milli Görüş Teşkilatı Camii İmam Hatibi Edip Akyol, Filiz Özmısır, Suat Öztürk ve Hüseyin Karasu, yönetim kurulu üyeliklerine seçildi. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler