YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kamu' Somali'ye çıkarma yapıyor
'Kamu' Somali'ye çıkarma yapıyor
10 Eylül 2011 10:22
'Kamu' Somali'ye çıkarma yapıyor
Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Somali Yardımları Koordinasyon Kurulu'nun kararı kapsamında Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerden oluşan heyetin, yapılacak yardımlarla ilgili ön tespitlerde bulunmak üzere 12 Eylül'de Somali'nin başkenti Mogadişu'ya gideceğini bildirdi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali'ye gidişiyle başlayan yeni sürecin devamında Türkiye'nin, Somali'ye yönelik yapılabilecek her alandaki katkı ve yardımlarını belirlemek üzere genel bir çalışma başlatıldığı ifade edildi.

Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın başkanlığında kurulan Somali Yardımları Koordinasyon Kurulu'nun kararı çerçevesinde Somali'nin yapısal sorunlarının çözülmesi ve devletin ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda uzun soluklu program başlatıldığı belirtilen açıklamada, Koordinasyon Kurulu'nun kararı kapsamında, Türkiye'nin kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin bölgeye giderek ön tespitlerde bulunması için bir heyet teşkil edildiği, bu heyetin TİKA'nın organizasyonuyla Somali'nin başkenti Mogadişu'ya bir ziyaret gerçekleştireceği kaydedildi.

Açıklamada, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın başkanlığındaki Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyetin, 12 Eylül Pazartesi günü saat 02.00'de özel bir uçakla Mogadişu'ya doğru yola çıkacağı bildirildi.

Türk heyetin, Somali'ye yapılacak ''tarım ve hayvancılık, çevre, sağlık, gıda, şehircilik, konut ve barınma, ulaşım, içme suyu sağlama ve acil gıda'' başlıkları altındaki yardımlarla ilgili ön tespitleri yapmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, bu seyahatin ardından Türkiye'nin ilgili kurum ve kuruluşlarının daha detaylı ve kapsamlı inceleme çalışmaları yürütmek üzere bölgeye küçük heyetler halinde ziyaretlerde bulunacağı belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bozdağ'ın Somali'ye her 2 ayda bir çalışma ziyareti gerçekleştireceği kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler