YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kahire'de çatışma: 5 ölü
Mısır'da Hristiyanlarla Müslümanlar arasında çatışma çıktı. Olaylarda 5 kişinin öldüğü belirtildi. 74 kişi de yaralandı. Hükümet, çatışmaların olduğu bölgeye çok sayıda polis ve asker sevk etti.
Kahire'de çatışma: 5 ölü
08 Mayıs 2011 / 07:43 Güncelleme: 08 Mayıs 2011 / 15:04

Mısır ordusu, Müslümanlarla Hristiyanların çatışmasından sonra gözaltına alınan 190 kişinin askeri mahkemelerde yargılanacağını açıkladı.

Yazılı ordu açıklamasında, cumartesi gecesi yaşanan olaylarla bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 190 kişinin yüksek askeri mahkemeye sevk edilmesine karar verildiği bildirildi.

Hüsnü Mübarek'in devrildiği 11 Şubat'tan beri yönetimde bulunan ordu, şiddet eylemlerinin sorumlularına karşı sert bir tutum izleyeceğini duyurmuştu.

HRİSTİYANLARLA MÜSLÜMANLAR ÇATIŞTI

Mısır'ın başkenti Kahire'de Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmada ölü sayısının 5, yaralı sayısınında 74 olduğu açıklandı.

Mısır resmi haber ajansı MENA'ya açıklamada bulunan Giza Sağlık Müdürü Abdul Halim El Bahari, çatışmalarda 5 kişinin öldüğünü, 74 kişinin yaralandığını söyledi.

Resmi Nil televizyonu ise konu ile ilgili haberinde, yaralı sayısının 74'den fazla olabileceğini duyurdu, ancak kaynağını belirtmedi.

Nil televizyonunun canlı yayınına bağlanan Giza Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, İmbaba semtindeki çatışmanın, Müslüman oldutan sonra rahip eşi tarafından alıkonulduğu ileri sürülen bir kadın için Saint Mina Kilisesi önünde gösteri yapan Selefi gruplar ile Hristiyanlar arasındaki sözlü tartışmadan dolayı çıktığını bildirdiler.

Mısır hükümeti, çatışmaların ardından bölgeye çok sayıda asker ve polis sevk etti.

Görgü tanıkları, bölgede gerginliğin sürdüğünü, Mısır ordusunun çatışmaları kısmen kontrol altına alarak çatışmalara katıldıkları ileri sürülen bazı kişileri gözaltına aldığını kaydettiler.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler