YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kahire Yunus Emre Enstitüsü ilk mezunlarını verdi
Kahire Yunus Emre Enstitüsü ilk mezunlarını verdi
03 Haziran 2016 01:43
Kahire Yunus Emre Enstitüsünün ilk mezunları, büyükelçilik rezidansında yapılan törenle diplomalarını aldı

Mısır'ın başkenti Kahire’de faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği rezidansındadüzenlenen törenle ilk mezunlarına diplomalarını verdi. 

Törende konuşan Türkiye'nin Kahire Maslahatgüzarı Elçi Müsteşar Ali Rıza Güney, sözlerine Yunus Emre’nin, “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır.” sözüyle başladı.

Güney, “Enstitümüz bir dil öğrenim merkezi olmanın ötesinde, dünyaya Türkiye’nin kültür ve sanatını tanıtarak, uygarlığın en yetkin incelikli ve kendine özgü dillerinden birini kullanarak, birbirini daha iyi anlayan, daha barışçıl bir dünya için çalışmayı da hedeflemektedir. Zira Türkiye’nin bu ulvi amaca ulaşabilmesi için bütün dünyaya söyleyecek sözümüz vardır. Sevgili gençler, sizler bugün alacağınız diplomalarla kadim bir medeniyetin bugüne uzanan dilini öğrenmiş olduğunuzu çevrenize, ailenize ama en önemlisi kendinize ispatlamış oldunuz” dedi.

Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selahattin Emre Çelebi de enstitünün kurulduğu 2010 yılından itibaren 6 bin Mısırlıya Türkçe eğitimi verdiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu öğrenciler arasında 12 kurdan oluşan ve yaklaşık üç yılda tamamlanan Türkçe eğitim programımızı başarıyla bitiren ilk sekiz mezunumuzu veriyoruz. Bu sekiz kursiyer, hem Türkçenin önemine hem de Türk kültürünün kendilerine yakınlığına güçlü bir şekilde inanarak, enstitümüze güvenerek 3 sene boyunca ailemizin bir parçası oldular.”

Konuşmaların ardından enstitünün ilk mezunlarına diplomaları verildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler