YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlık görevi yapılmıyorsa ikinci evlilğe izin v
Kadınlık görevi yapılmıyorsa ikinci evlilğe izin v
Kadınlık görevi yapılmıyorsa ikinci evlilğe izin v
30 Ekim 2008 / 10:15 Güncelleme: 30 Ekim 2008 / 00:00

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Parlamentosu dün gerçekleştirdiği ve medeni kanunu görüştüğü oturumunda, çokeşliliğe sınırlama getirilmesini 35’e karşı 39 oyla kabul etti. Yasaya göre çokeşlilik tam olarak kalkmıyor, ancak sınırlanıyor.


Kuzey Irak’taki bölgesel parlamentoda temsilcisi bulunan siyasi partiler, tasarıyı parlamentoda destekleyeceklerini resmi olarak açıklamalarına rağmen, çokevliliğe sınırlama getirilmesini öngören yasa ancak 35’e karşı 39 oyla kabul edilebildi. Bölgesel hükümetin, birden fazla kadınla evliliğin yasaklanması ya da sınırlandırılmasını öngören yasa tasarısı, meclis dışında da tartışmalar neden olmuştu. Özellikle kadın örgütleri yaptıkları açıklamalarda birden fazla kadınla evlenmenin yasaklanmasını talep etmişlerdi.
Haberin devamı


Kuzey Irak’taki kadın hakları savunucularından parlamenter Suzan Şahap, NTV’ye yaptığı özel açıklamada, birden fazla kadınla evliliğe karşı olanların Parlamento’da azınlıkta kaldıklarını, sınırlandırmanın da eşitlik için mücadele eden kadınlar açısından kazanılmış bir başarı olduğunu söyledi


Bölge Parlamentosu dün yaptığı toplantıda, sınırlandırmanın şartlarını görüştü. Parlamenterler, kabul edilen yasanın ikinci evliliğin önüne birçok engel çıkarttığı belirtiliyor.


KADINLIK GÖREVİ YAPILMIYORSA İKİNCİ EVLİLİĞE İZİN VAR
Kabul edilen yasaya göre, bir erkeğin ikinci kez evlenmesine şu durumlarda izin veriliyor: Kadının, kadınlık görevlerine yerine getirmesine engel olan ve çaresi bulunmayan bir hastalığa yakalandığının doktor raporuyla tespit edilmesi, erkeğin her iki kadının ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi şartlara haiz olması; her iki kadın arasında maddi ve manevi eşitliğin sağlanması.


Yeni yasa ile kadına, istediği durumlarda evleneceği kişi ile nikah sözleşmesi yapıp, erkekten ikinci kez evlenmeyeceğine dair garanti isteme hakkı sağlanıyor. Söz konusu sözleşmenin yapılmadığı evliliklerde, kadının hastalığı ispat edilse bile ikinci evliliğin yapılamaması gündemde.


Söz konusu kararın medeni kanunda yapılan önemli bir değişiklik olduğunu dile getirilirken, kanuna uymayanlara 6 ay hapis ve 10 milyon dinar para cezası verileceği söylendi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler