YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadına cinsel şiddette ilginç önlem
Kadına cinsel şiddette ilginç önlem
04 Haziran 2013 11:13
Kadına yönelik cinsel şiddetin ciddi boyutlarda olduğu Hindistan'da, tecavüz olaylarının önüne geçebilmek için ilginç bir önlem gündeme geldi.

Mumbai Belediye Meclisi, giyim mağazalarının önündeki vitrin mankenlerine iç çamaşırı ve açık saçık giysiler giydirilmesine yasaklama getirmek üzere kolları sıvadı. Belediye meclisinin oy çokluğuyla onayladığı karar tasarısının yerel yönetimin başkanından da onay aldıktan sonra uygulamaya geçirileceği belirtildi.

Belediye Meclisi Üyesi Ritu Tawde, "vitrin mankenlerine bu tür giysiler giydirilmesinin kadınları aşağıladığını ve erkekleri kışkırttığını" savunurken, giyim sektöründe çalışanlarinternet kullanıcılarının cinsel içerikli yayınlara kolayca erişim sağlayabildiğine işaret ederek, belediye meclisinin bu girişimini "gülünç" bulduklarını bildirdi.

Tawde, sektör temsilcilerinin bu değerlendirmesineyse,"İnternette müstehcen yayınları takip etmek bilinçli bir seçimdir ama mankenler her yerde ve erkeklerin bunları görmeme şansı yok" sözleriyle yanıt verdi.

Karar uygulamaya geçirildiği takdirde, mağaza sahiplerinin iç çamaşırı mankenlerini mağazaların iç kısımlarında sergileyebileceği ifade ediliyor.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de geçen yıl Aralık ayında toplu tecavüze uğrayan bir kadının hayatını kaybetmesinin ardından özellikle küçük çocukları hedef alan başka cinsel şiddet olayları da gündeme gelmişti. Hindistan halkı, bu tür olayların önüne geçilmesi için yasal önlem çağrısında bulunmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler