YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi'ye NATO'dan ret!
Kaddafi'nin NATO silahları bıraksın ateşkes yapalım çağrısına NATO'dan olumlu yanıt gelmedi...
Kaddafi'ye NATO'dan ret!
30 Nisan 2011 / 13:57 Güncelleme: 30 Nisan 2011 / 13:56

13:12 - NATO'DAN KADDAFİ'NİN ÇAĞRISINA RET

NATO'dan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yaptığı ateşkes teklifine ret cevabı geldi. İsmi gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan bir NATO yetkilisi,ateşkes teklifini dikkate almadan önce Kaddafi güçlerinin sivillere yönelik saldırılarına son vermesini istedi. Yetkili, NATO'nun "sözleri değil yapılanişleri görmek istediğini" söyledi. Kaddafi'ye bağlı güçlerin, Libya liderinin televizyondan yaptığı ateşkes teklifinden sadece saatler öncesinde, kuşatma altındaki Misrata limanına ayrım gözetmeksizin topçu ateşi açtığını ve çok sayıda kişiyi öldürdüğünü belirten NATO yetkilisi, "Bütün bunlar sona ermelidir ve şimdi sona ermelidir" dedi. Yetkili,varılacak bir ateşkesin "güvenilir ve teyit edilebilir" olması gerektiğinisözlerine ekledi. Kaddafi bugün erken saatlerde televizyondan canlı olarak yaptığı konuşmada, "barışa açılan kapı açık" diyerek, NATO güçlerine ateşkes ve müzakereler yapılması çağrısında bulunmuştu.

09.02: NATO, MİSRATA LİMANININ KADDAFİ GÜÇLERİNİN KONTROLÜNDE OLDUĞU İDDİASINI YALANLADI

NATO, Misrata limanının Libya lideri Muammer Kaddafi yanlısı güçlerin kontrolünde olduğu iddiasını yalanlayarak, buna ilişkin bir delilin bulunmadığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan bir NATO yetkilisi, ''Bu iddiaları destekleyecek hiçbir delil yok. Misrata'nın çevresindeki durumu yakından izliyoruz ve Kaddafi karşıtı güçler Misrata etrafında hakim oldukları bölgeleri genişletmeyi sürdürüyor. NATO bu iddiayı reddediyor ve bu açıklamaları güvenilir olmaktan uzak buluyor. Bu açıklamaların olay yerindeki gerçek durumla ilgisi yok'' diye konuştu.

Libya devlet televizyonundan dün yapılan açıklamada, muhaliflerin kontrolündeki Misrata kenti limanının Kaddafi güçlerinin düzenlediği askeri operasyonla faaliyet dışı bırakıldığı duyurulmuş, gemilere Misrata limanına yanaşma girişiminde bulunmamaları uyarısında bulunularak, limana hangi amaçla olursa olsun yanaşan tüm gemilere saldırılacağı bildirilmişti.

08.35: LİBYA LİDERİ KADDAFİ: ''NATO'NUN SAVAŞ UÇAKLARINI DURDURMASI HALİNDE ATEŞKES YAPMAYA VE GÖRÜŞMELERE HAZIRIZ''

Libya lideri Muammer Kaddafi, NATO'nun ''savaş uçaklarını durdurması'' halinde ateşkes yapmaya ve görüşmelere hazır olduklarını söyledi.

Bugün erken saatlerde televizyondan yaptığı 80 dakika süren konuşmasında geri adım atmak veya ülkeden ayrılmak gibi bir düşüncesinin bulunmadığını vurgulayan Kaddafi, NATO saldırılarının durması halinde Libya halkının kendi problemlerini kendisinin çözebileceğini savundu.

Televizyonda bir yazı masasının başında görülen ve el yazısıyla kaleme alınmış gibi görünen notlar yardımıyla konuşan Kaddafi, ''Libya, ateşkes görüşmelerine girmeye hazırdır. Ancak ateşkesin tek taraflı olması mümkün değil. Sağlanacak bir ateşkesten ilk biz mutluluk duyarız ve kabul ederiz... Ama Haçlı NATO saldırısı durmalıdır'' diye konuştu.

Sözlerini ''Barışa açılan kapı açıktır'' sözleriyle tamamlayan Kaddafi'nin bu seferki konuşmasında, daha önce yaptığı konuşmalarda ''sıçanlar'' diye sözettiği ve ev ev izlerini süreceğine yemin ettiği muhaliflere yönelik ifadelerini yumuşatması dikkati çekti. Konuşmasında muhaliflerden silahlarını bırakmalarını isteyen Kaddafi, Libyalıların birbirleriyle savaşmamaları gerektiğini söyledi. Ülkedeki isyandan paralı askerler ile yabancıların sorumlu olduğunu öne süren Kaddafi, ''Birbirimizle savaşamayız. Biz bir aileyiz'' ifadelerini kullandı.

Konuşmasında sivillere yönelik kitlesel saldırılar düzenledikleri iddialarını reddeden Kaddafi, Libya'da saldırılar düzenleyen Avrupa ülkelerine göndermede bulunarak, ''Biz onlara saldırmadık veye denizin karşısına geçmedik. Niçin bize saldırıyorlar? Sizinle müzakere yapmamıza izin verin, bize saldıran ülkeler. Müzakere yapmamıza izin verin'' diye konuştu.

NATO güçlerinin görüşmeler yapmak istememeleri durumunda ise ''Libya halkının teslim olmayacağını'' ve ''terörist'' saldırılara direnerek ölmek arzusunda olduğunu belirten Kaddafi, NATO'ya seslenerek ülkesinin işgal edilmesi durumunda NATO güçlerinin öleceği uyarısında bulundu. Kaddafi, ''Ya hürriyet ya ölüm. Teslim olmak yok. Yılgınlık yok. Geri çekilmek yok'' dedi.

Kaddafi'nin konuşmasının yayınlanmasının ardından Libya devlet televizyonundan yapılan duyuruda NATO savaş uçaklarının başkent Trablus'ta, Kaddafi'nin konuşma yaptığı televizyon binasının bitişiğindeki binayı bombaladığı belirtildi. Duyuruda, ''Cemahiriye binasının bitişiğindeki bina, Muammer Kaddafi'nin konuşma yaptığı sırada bombalandı ve bu devrimin liderinin hedef alındığını gösteriyor'' ifadelerine yer verildi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler