YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi’nin ‘Yeşil Kitabı’ alev alev!
Libya'nın yönetiminde tek rehber olan Yeşil Kitap’ı da ateşe verdiler...
Kaddafi’nin ‘Yeşil Kitabı’ alev alev!
04 Mart 2011 / 08:17 Güncelleme: 04 Mart 2011 / 08:18

Libya’nın doğusunda Kaddafi karşıtı bir isyan hükümeti kuran muhalif Libyalılar, Libya lideri tarafından kaleme alınan ve ülke yönetiminde tek rehber olan Yeşil Kitap’ı da ateşe verdi.

Libya’da henüz bir üsteğmenken yaptığı darbeyle iktidarı ele alan ve 1969’dan bu yana ülkeyi tek adam olarak yöneten Muammer Kaddafi’nin iktidar sembolleri teker teker yok oluyor. Önce posterleri yırtıldı, ardından heykelleri devrildi. Ve son olarak Kaddafi’nin kutsal kitap gibi tüm Libyalılar’ın önüne koyduğu ve onlarca yıldır Libyalılar’dan burada yer alan öğütlerine göre yaşamalarını istediği Yeşil Kitap da ateşe verildi. İçinde günlük hayata dair öğütler, Kaddafi tarafından belirlenmiş cezalar gibi hayata dair türlü hükümlerin bulunduğu 1975 yılında yazılan kitap, ülkenin doğusunda kurulan isyan hükümetinin taraftarları tarafından Bingazi kent meydanında ateşe verildi. İş adamı Selim el Lebidi “42 yıldır Kaddafi’nin fikirleriyle kandırıldık” diye konuştu.

Chavez’in barış planı

Kaddafi ise bu duruma Bingazi ile Trablus arasındaki petrol kenti Brega’ya yönelik operasyon emriyle karşılık verdi. Kaddafi güçlerinin karadan ve havadan saldırısı isyancılar tarafından püskürtüldü. Savaş uçaklarından atılan bombalar bile isyancıları yıldırmadı.

Öte yandan Venezuela lideri Hugo Chavez; Latin Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’dan gelecek diplomatlarla kurulacak bir komisyonun Libya’da barışçı çözüm için çalışmasını önerdi. Ayrıca bu ülkelerden gelecek bir yabancı barış gücünün de Libya’ya konuşlanabileceğini belirtti. Chavez’in planı Kaddafi tarafından kabul edildi.

Önce direniş sonra devrim

Kaddafi’ye karşı ayaklanan siviller, ilk önemli testi Libya liderinin Brega saldırısında verdi. Muhaliflere katılan subayların emrindeki siviller, Kaddafi’nin Mali, Siera Leone, Nijer, Uganda, Zimbabve gibi ülkelerden getirdiği paralı askerlerin operasyonunu geri püskürtmeyi başardı. “Şimdi sıra Trablus’a düzenlenecek operasyon ile Kaddafi’yi devirmekte” diyorlar.

Uçuşa yasak bölge olabilir

Fransa ile İngiltere, Muammer Kaddafi güçlerinin kendi vatandaşlarına saldırılara devam etmesi halinde Libya üzerinde uçuşa yasak bölge düşüncesini destekleyeceklerini bildirdi. Arap Birliği de dün, Libya üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yeşil ışık yaktı. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, yaptığı açıklamada, çatışmaların devam etmesi durumunda Afrika Birliği ile işbirliği yaparak Libya üzerinde bir uçuşa yasak bölge uygulanabileceğini söyledi.

Kaddafi’den aldığım 1 milyon dolar Haiti’ye

Amerikalı pop yıldızı Beyonce Knowles, Libya’da verdiği özel konser için Muammer Kaddafi tarafından kendisine ödenen 1 milyon dolarlık ücreti Haiti depreminden zarar gören insanlara bağışlayacağını açıkladı. Daha önce de birçok yıldız aldıkları parayı hayır işlerine yönlendirme kararı almıştı. (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler