YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi'nin ölüm tutanağı...
Kaddafi'nin ölüm tutanağı...
23 Ekim 2011 11:04
Sirte'de öldürülen Esli Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ölün raporu ortaya çıktı. Hastane doktorlarının hazırladığı rapora göre Kaddafi, başının sol tarafı ve göğsünün ortasından aldığı kurşunla hayatını kaybetti.

Libya'nın 42 yıl sonra devrilen lideri Muammer Kaddafi'nin nasıl öldürüldüğüne ilişkin tartışmalar devam ederken  Misrata Hastanesi'nde düzenlenen resmî ölüm tutanağına ulaşıldı.

Hastane doktorlarından Mecdi Hasan'ın imza ve kaşesini taşıyan 'ölüm tebliğ tutanağı'na göre Kaddafi, başının sol tarafı ve göğsünün ortasından vurularak hayatını kaybetti. Bu iki yara dışında karın bölgesinin sağ ve sol tarafında çok önceden kalma ameliyat izlerinin bulunduğu belirtilen tutanakta, ölüm yeri olarak 'hastane dışı' yazıldı. Ölüm tarihi, 20 Ekim 2011 Perşembe diye kaydedilirken, saat verilmiyor. Öldürülmeden önce çekilen görüntülerde Kaddafi'nin, kendisini yakalayan geçici hükümet güçlerince dövüldüğü ve sürüklendiği görülüyordu.

Kafa ve göğsündeki yaralar dışında ölüm sebebi olarak darp veya başka bir hal tutanakta yok. Öldürülmeden önce çekilen amatör kamera görüntüleri, devrik liderin, kendisini yakalayan geçici hükümet güçlerince dövüldüğünü ve sürüklendiğini gösteriyordu. Tutanakta ölüm yeri 'hastane dışı' olarak kayda geçirilmiş. Ölüm keşfini yapan ise tutanakta imzası olan doktor Mecdi Hasan. Ölümü bildiren kişi ise Salah Naci olarak geçiyor. Ölüm tutanağında Muammer Kaddafi'nin baba adı Muhammed, dede adı Ebu Teyyar, yaşadığı yer Trablus, dini İslam olarak yer alıyor. Bu arada, Libya Milli Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, ülkede 8 ay içinde seçime gideceklerini söyledi. Cibril dün Ürdün'de yaptığı açıklamada, bir çeşit parlamento görevi görecek olan bir milli kongre oluşturmak için yapılacak ilk seçimin en fazla 8 ay içinde olması gerektiğini belirtti. Ülkede istikrar sağlanması için de öncelikle sokaklardaki silahların toplanmasının mühim olduğunu kaydetti.

Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler