YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi’den intikam operasyonu
Kaddafi’den intikam operasyonu
02 Mayıs 2011 08:25
Libya’da, Kaddafi’nin oğlu Seyfülarab’ın ve üç torununun öldürüldüğünün iddia edilmesi üzerine İngiliz, İtalyan ve ABD elçilikleri yakıldı...

Libya rejiminin, Muammer Kaddafi’nin Seyfülarab ve üç torununun NATO tarafından öldürüldüğünü açıklamasının ardından,  dün başkent Trablus’taki İngiltere, İtalya  ve ABD büyükelçilikleri saldırıya uğradı. Geçtiğimiz hafta ilk defa İtalyan uçaklarının saldırılara katılmasıyla, Kaddafi’nin tehdit ettiği İtalya ve ABD elçilikleri gün boyu yağmalanırken, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İngiliz elçiliğinde yangın kaynaklı ağır hasar bulunduğunu söyledi. Londra, Libya elçisine ülkeden gitmesi için 24 saat süre tanıdı. İsyanın başlamasının ardından boşaltılan elçiliklerde kimse  yaralanmazken, üç ülkeyi de son bir buçuk aydır Türkiye konsolosluğu temsil ediyor.  Diğer yandan Birleşmiş Milletler de ülkede ‘güvenlik şartlarının kötüleşmesi’ üzerine personelini çekeceğini açıkladı ve Trablus’taki personelini çekti.

“Suikast girişimi”

Libya hükümeti önceki gece, NATO saldırısında Seyfülarab’ın yanı sıra Kaddafi’nin 12 yaşından küçük üç torununun öldüğünü öne sürmüştü. Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, Kaddafi ve karısının da ziyaret nedeniyle evde olduğunu ancak yara almadan kurtulduklarını belirtmiş, saldırının ‘ülke liderini doğrudan hedef alan bir suikast girişimi olduğunu’ söylemişti. İbrahim, NATO’nun bir haftada Kaddafi’nin ofisini ve canlı yayında konuşma yaptığı esnada televizyon binasını bombalamasının ardından bu kez de Seyfülarab’ın villasını vurmasına tepki gösterdi. Trablus’taki Katolik kilisesinin başpapazı da ölümü doğruladı.

İsyancılar haberin Kaddafi’nin duygu sömürüsü  planı olabileceğini söylediler. Fakat sonra isyancıların kontrolündeki Bingazi ve Misrata’da kutlama amaçlı ateş sesleri yükseldi.

Rusya’dan kınama

Libya müdahalesine yetki veren BM kararının öncülerinden İngiltere’nin Başbakanı David Cameron ise haberin ‘doğrulanmadığını’ belirterek, NATO’nun tek amacının sivilleri korumak olduğunu söyledi. Rusya ise orantısız güç kullanıldığını söyleyerek saldırıyı kınadı.

25 yıl önce de kızı ölmüştü

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin, Trablus’taki kışlasına 1986’da ABD tarafından düzenlenen saldırıda da 18 aylık evlatlık kızı Hanna’yı kaybetmişti. Bu saldırının sebebi, Berlin’de Amerikan askerlerinin gittiği bir barda iki askerin ölümüne yol açan bombalı saldırıdan Kaddafi’nin sorumlu tutulmasıydı.

Ailenin ‘kara koyun’uydu

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin önceki gece Trablus’ta düzenlenen saldırılarda öldüğü iddia edilen en küçük oğlu Seyfülarab’ın 29 yıllık hayatı, skandallarla dolu bir ‘kara koyun’ olarak geçti. 2006’dan beri Münih Teknik Üniversitesi’nde öğrenim gören Seyfülarab’ın adı birçok olaya karıştı. 2006’da Münih’te bir gece kulübünde kız arkadaşının müzik eşliğinde soyunmaya başlamasının ardından gelen tepkiler üzerine, onları bardan atmak isteyen görevliyle kavga eden Seyfülarab günlerce Alman medyasını işgal etmişti. 2008’de ise 170 bin sterlinlik (432 bin TL) Ferrari 430 marka arabasına çok gürültü çıkardığı gerekçesiyle polis tarafından el konuldu. Araba, 100 sterlinlik trafik cezasını ödemesinin ardından egzoz sistemi değiştirilerek Seyfülarab’a geri verildi. Seyfülarab, Kaddafi’nin diğer altı oğlu ve bir kızından farklı olarak Libya ekonomisi ve yönetiminde önemli bir görev üstlenmek yerine zamanının çoğunu Münih’te geçirdiği için ‘kara koyun’ olarak görülüyordu. Seyfülarab, 1986’da Kaddafi’nin evlatlık kızı Hanna’nın öldüğü saldırıda da yaralanmıştı. (Milliyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler