YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi'den Chavez'e mektup...
Kaddafi'den Chavez'e mektup...
02 Ağustos 2011 09:13
Libya lideri Muammer Kaddafi, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e ülkesinin Libya'ya verdiği destekten ötürü teşekkür mektubu gönderdi.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkesinin verdiği destekten ötürü kendisine teşekkür mektubu gönderdiği söyledi.

Mektubun bir bölümünü ulusal televizyon kanalında okuyan Chavez, Venezuela'nın Libyalı muhalifleri tanımayacağını belirterek, Kaddafi'ye mücadelesinde sıkı durması çağrısında bulundu. Chavez, Kaddafi'ye çok saygı duyduğunu ifade ederek, "Orada direniyor. Çok yaşa Libya" dedi.

Venezuela Devlet Başkanı, Kaddafi'nin mektubunda, "Libya halkına destekte soylu tutumunuza, aynı zamanda Latin Amerika ile Karayipler'in devrimcilerine ve liderlerine çok değer veriyorum. Bu desteğin süreceğine inanmayı ümit ediyoruz" ifadelerini kullandığını kaydetti.

Chavez, aynı zamanda NATO'nun Libya operasyonunu kınayarak, Kuzey Afrika ülkesindeki Ulusal Geçiş Konseyi'ni "bir grup terörist" sözleriyle nitelendirdi.

ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin, böyle bir grubu nasıl tanıyabildiklerini sorgulayan Chavez, benzer bir isyanın İspanya'da veya ABD'de patlak vermesi durumunda dünya güçlerinin ne yapacaklarını sordu ve ABD hükümetine atfen "Ne kadar da ikiyüzlü bir imparatorluk" dedi.

Chavez konuşmasında, ABD'nin bütçe sorunlarına da değinerek,  ABD Başkanı Barack Obama'nın borca ihtiyacı olabileceğini söyledi.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı da Kaddafi'nin mektubunun, ülkeye Libyalı özel görevli Abdülhafid El Zleytni tarafından getirildiğini, El Zleytni'ye bir diğer Libyalı yetkili Muhammed Zidan'ın eşlik ettiğini açıkladı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler