YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaddafi yeni plan peşinde
Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, nerede oluğu bilinmeyen Muammer Kaddafi'nin Afrika'dan asker toplandığı ve direniş hazırlığı içinde olduğunu söyledi.
Kaddafi yeni plan peşinde
20 Ekim 2011 / 10:20 Güncelleme: 20 Ekim 2011 / 10:25

Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin Afrika ülkelerinden savaşçı topladığı ve muhtemel bir direniş hazırlığı yaptığının sanıldığını söyledi.

Cibril, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mali'den Libya topraklarına her birinde en az 8 savaşçının bulunduğu 68 aracın geçtiği ve Kaddafi'nin ülkenin güneyinde çölde saklandığı haberlerinin alındığını belirterek, Libya liderinin, Çad, Sudan ve Libya sınırlarında dolaşan Hamada kabilesiyle, Libya'ya girerek çatışmalar başlatacak 12 bin savaşçı sağlaması konusunda anlaşma yaptığını kaydetti.

Aylardır süren çatışmalardan sonra silahlı binlerce işsiz erkek nedeniyle intikam saldırıları ve suç oranında artış görüleceğinden duyulan endişeyi de dile getiren Cibril, UGK yetkililerinin, bu kişilere, ulusal orduya ya da kamu kurumlarının, petrol sahalarının ve sınırların güvenliğini sağlayacak özel güvenlik şirketlerine katılmaları seçeneğini sunmayı planladığını bildirdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler