YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçış bitti barınma çilesi başladı
Kaçış bitti barınma çilesi başladı
15 Ağustos 2014 15:46
IŞİD'in saldırılarından canlarını kurtaran Yezidilerin, kaçış çilesi bitti, şimdi de barınma çilesi başladı.

Binlerce Yezidi, Irak'ın Duhok ilinin Zaho ilçesindeki kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

Suriye üzerinden Peşhabur Sınır Kapısı'ndan tekrar Irak'a geçen Yezidiler, Zaho ilçesinde bulunan Bacid Çadır Kampı'na götürülüyor. Aşırı göç nedeniyle bin ailenin olması gereken kampta 4 bin aile kalıyor. Alt yapısı kurulmadan acil ihtiyaca cevaben toprak zemin üzerine kurulan çadırlarda kalan aileler, şartların özellikle çocuklar için çok kötü olduğunu dile getiriyor.

Küçük bedenlerin, güneşin yakıcı sıcağı ve çadırların elverişsiz şartlarını kaldıramadığı görülüyor. Buna bir de yetersiz beslenme eklenince, çocukların çoğunun hastalandığı gözlemleniyor. Aileler, çocukların tedavisi için kampa uzman doktorların getirilmesini istiyor.

Ferha Muhammed kucağındaki hasta çocuğunu göstererek, "Biz bile bu şartlara alışamadık, çocuklar nasıl alışsın" dedi.

Salih Derviş, annesini sırtında taşıyarak, önce Suriye'ye ardından Irak'a geçirdiğini anlatarak, "Evimizi terkettik ama şimdi daha iyi durumda değiliz. Bu kamplarda kalırsak hepimiz ölürüz. Zira kamp, çok kalabalık. Yemek dağıtımında izdiham yaşanıyor. Sabah kahvaltısı geldiği zaman, saatlerce kuyrukta beklediğimiz oluyor" diye konuştu.

Bacid Çadır Kampı'nın Sorumlusu Sadullah Abdullah Hamit ise yaptığı açıklamada, Peşhabur Sınır Kapısı'na yakın olduğu için Suriye'den Irak'a geçen sığınmacıların, kampa getirildiğini söyledi.

İlk iş olarak gelenlerin kaydını tuttuklarını aktaran Hamit, sığınmacıları birkaç gün sonra başka kamplara gönderdiklerini belirtti. Hamid, kampta kapasitenin çok üstünde aile kalması ve gelen yardımların yetersiz olması nedeniyle dağıtımlarda izdiham yaşandığı kaydetti.

Bin aileye göre kurulan kampta 4 bin ailenin kaldığı bilgisini paylaşan Hamid, temizlik için banyo ve tuvaletlerin de yetersiz olduğunu ifade etti. Hamid, kamp alanı için tahsis edilen 100 dönümlük alanda 2 bin kişilik yeni çadırlar kuracaklarını bildirdi.

Kızılay kamp çalışmasını hızlandırdı

Öte yandan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD), Duhok ve Zaho'da, Iraklı sığınmacılar için kuracağı kamplar için hazırlıklar devam ediyor. İki kampta ilk etapta toplam 20 bin kişi kalması planlanıyor.

Çadırlar, sığınmacıların kışı da geçirebilecekleri şekilde hazırlanıyor. Duhok'taki kampın kapasitesi ihtiyaç olması halinde artırılacak. AFAD yetkilileri, yerlerinden olan Yezidilerin topraklarından daha fazla uzaklaşmadan, en güvenli şekilde yaşayabilecekleri kamplar inşa ettiklerini kaydetti.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler