YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçırılan Türkler Fransız basınında
Irak'ta rehin alınan Türkler dünyanın da gündemine oturdu. Fransız gazetesi Le monde da kaçırılan rehineleri gündemine taşıdı.
Kaçırılan Türkler Fransız basınında
12 Haziran 2014 / 21:30 Güncelleme: 13 Haziran 2014 / 01:24

İşte Le Monde'un o haberi:

Türkiye, rehinelerin serbest bırakılması için Iraklı grupla temas halinde

Yirmi dört saat önce Irak'ta 49 Türk vatandaşı kaçırıldı. Ankara, IŞİD grubuyla temas halinde olduğunu belirtiyor.

Rehinelerin kaderi ülkeyi endişeye düşürdü. Bir hükümet yetkilisi ülkenin kararlılığını göstermek için açıklama yaptı: " Biz Kürtler ve Türkmenler dahil olmak üzere, Irak'taki tüm gruplarla temas halindeyiz."

Çarşamba günü aralarında başkonsolos da dahil olmak üzere yaklaşık 50 Türk vatandaşı kaçırıldı. Diplomatlara özel kuvvet ve askeri ekipler kaldırıldı. Kaçırılanlar arasında üç çocuk da vardı. Aynı gün 31 Türk kamyon sürücüleri de Musul'da, Irak'ın ikinci büyük kentini kontrol altına alan İslamcı savaşçılar tarafından kaçırıldı.

Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan ise sert misilleme geldi. "Rehineler sağlıklı."
 

Türkler müdahale mi edecek                                                    

perşembe günü adadlet bakanı bekir bozdağ, hükümetin rehineleri kurtarmak için parlementoya yeni bir yetki elde etmek için teklif götürülüp götürülmeyeceğini söyledi

Bozdağ'ın Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo ile Madrid'de ortak düzenlediği basın açıklamasında Türkleri desteklediğini söyledi.

Ben kuvvetle, onları  kaçıranlara, onları serbest bırakmaları için çağrı yapıyorum. rehin alanları kınıyoruz.Ben Irak'ta Nato için bir yol görmüyorum. ama tabi biz yakından takip edeceğiz ve şiddeti sona erdirmek için tüm taraflar çağrıda.

kanalahaber.com

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler