YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçak göçmenlerden şok iddia
Kaçak göçmenlerden şok iddia
09 Aralık 2013 19:40
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak İsveç’e gitmek isterken botları batan kaçak göçmenler, Yunanlı ekiplerin kendilerini darp ettiğini iddia etti.

İzmir’de Çeşme Alaçatı Çatalazmak mevkiinde, ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Yunanistan üzerinden İsveç’e kaçmak isteyen 35 Suriye, 7 Afgan uyruklu toplam 42 kaçağın bindikleri lastik bot Ege Denizi’nde battı. Olayda Suriye uyruklu 3 kişi hayatını kaybetti, 32 kişi ise sağ olarak kurtuldu. Jandarma ekipleri, 7 Afgan uyruklu vatandaşın ise yaşadıkları korku nedeniyle il sınırlarında oldukları ve kayıp olduğu bilgisini verdi.

"Hepimizi üstüste koyarak denize attılar"

Sağ kurtulan kaçaklardan Yusuf Muhammed, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin kendilerine müdahale ettiklerini ve Türkiye’ye 200 metre mesafede Yunanlılar tarafından denize atıldıklarını öne sürdü. Yusuf Muhammed, “Yunanistan’a yakın adasında bizi yakaladılar. Bizi topladılar önce telefonlarımızı ve eşyalarımızı aldılar. Bizi polisler bottan indirdiler. Bizi yarım saat sonra da gemiye tekneye bindirdiler. 3-4 saat denizde bizi gezdirdiler. Sabah erken saatlerde de bizi denize attılar. 2 kadın bir tane de çocuk denizde öldü. Yunan askerleri bunu yaptılar. Bizi denizin içinde bıraktılar yüzerek Türkiye’ye yakın mesafede 150 metre mesafede kıyıya çıktık. Sonra biz orada bulunan bir eve geçtik ve polisler geldiler bizi aldılar. Biz 42 kişiydik. Biz Suriye’den giriş yaptık. Bizi dövdüler ve hepimizi denize attılar. Hepimizi üst üste koyarak denize attılar. Hepsinin yüzleri kapalıydı ve yüzlerini göremedik. Ellerimizi plastik kelepçeyle bağladılar” diye konuştu.
Jandarma ekiplerinden alınan bilgiye göre, hayatlarını kaybeden Suriye uyruklu 3 kişinin cenazesi ise Alaçatı morguna kaldırıldı. Kimlik tespitinin ardından konsolosluk ile irtibata geçileceği ve talep üzerine cenazelerin Türkiye’de ya da Suriye’de defin işlemlerinin yapılacağı belirtildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler