YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabe'deki vinç kazasında ihmaller gün yüzüne çıktı!
Milyonlarca Müslüman’ın hac görevini yerine getirmek için akın ettiği Kabe’de fırtına sonucu devrilen paletli vinç 5’i Türk 107 kişinin ölümüne neden oldu. 238 hacı adayının yaralandığı kazada güvenlik zafiyeti ve ihmaller zinciri gün yüzüne çıktı.
Kabe'deki vinç kazasında ihmaller gün yüzüne çıktı!
13 Eylül 2015 / 08:40 Güncelleme: 13 Eylül 2015 / 08:44

Hac görevini yerine getirmek için yüzlerce ülkeden milyonlarca Müslüman’ın bulunduğu Kabe’de iki gündür etkili olan olan yağış ve fırtına büyük bir faciaya yol açtı. Kabe’yi genişletme çalışmaları kapsamında 3 yıldır süren inşaat alanında bulunan vinçlerden en büyüğü tavaf alanının üzerine düştü. Tonlarca ağırlıktaki vincin altında kalan 107 hacı adayı hayatını kaybederken 238 kişi de yaralandı. Diyanet yetkilileri ölenler arasında 5 Türk’ün bulunduğunu açıkladı. Yaralı 21 Türk ise çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

İŞÇİLER UYARDI

Korkunç kazaya neden olan paletli vincin sabit olmadığının ortaya çıkması facianın ardından ihmal iddialarını da beraberinde getirdi. Facianın önlenmesi için herhangi bir güvenlik önleminin alınmadığı ve yetkililerin söz konusu vincin tehlikeli olabileceğine dair defalarca uyarıldığı öğrenildi. İnşaatlarda çalışan bazı işçiler yöneticilerini uyardıklarını ancak söz konusu vincin sabitlenmediğini ifade ettiler.

İNŞAAT DURDU

Facianın ardından dün sabah Mescid-i Haram’da vincin devrildiği Safa ve Merve tepelerinin bulunduğu alanın yanındaki 500 metrekarelik bölüm ile 2. ve 3. katlar ibadete kapatıldı. Kaza sonrası zeminde oluşan dev çukurlar onarıldı. 2020 yılına kadar tamamlanması beklenen genişletme çalışmaları ise 10 Ekim’e kadar durduruldu. Mekke Bölgesi Emiri Halid el-Feysal da vinç kazasını araştırmak üzere komisyon kurulması ve sonucunun acilen yetkili mercilere sunulması talimatı verdi.

11 EYLÜL VE BİN LADİN GRUBU

Yıllardır Kabe’nin iç avlusu dahil tüm çevresi sürekli bir şantiye halinde olmasından hacı adayları da rahatsız olurken Kabe’yi genişletme projesini Suudi Bin Ladin Grubu’nun yürüttüğü ortaya çıktı. Grubun kurucusu ise Usame Bin Ladin’in babası Muhammed. Bin Ladin Ailesi El-Kaide’nin eski lideri Usame Bin Ladin’i 1990’lı yıllarda terörist faaliyetlerde bulunduğu için reddetmişti.

YÜREK YAKAN MANZARA

Vinçler arasında kaybolan Kabe, çevresindeki yapılaşmalarıyla tartışmaları da beraberinde getirdi. Yıllardır bitmeyen inşaat hacı adaylarını rahatsız etmeye devam ederken yaşanan bu acı olay, kutsal mekanın etrafındaki anormal yapılaşmayı göz önüne serdi. Osmanlı Ecyad kalesi yerine kondurulan, Kabe-i Muazzama’nın yanıbaşında, Beytullah’ı kapatan 100 katlı Zemzem Towers, izleyenlerin yüreğini sızlatmaya devam ediyor.

Türk hacılardan acı haber

Suudi yetkililer şu ana kadar 9 Hintli, 16 Pakistanlı, 15 İran ve 5 Türk’ün kimliğini belirledi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, hayatını kaybeden Türk hacıların isimlerinin, Kazım Ekrem, Kadir Gökmen, Ramazan Özmen, Şükrü Kocatepe olduğunu açıkladı. Hastanelerde tedavi gören Türklerin sayısının ise 21 olduğu kaydedildi. Bu arada Trabzonlu hacı adayı Erol Karaağaçlı’nın da Diyanet’te ölü kaydının olmadığı ancak eşinin yaşamını yitirdiğini beyan ettiği belirlendi.

9 YILLIK KABE ÖZLEMİ

Hayatını kaybeden hacı adayı Karağaçlı’nın eşi Feride Karaağaçlı hastanede tedavi altına alınırken oğlu Bahadır Karağaçlı, babasıyla en son önceki gün telefonla görüştüğünü söyledi. Babasının 9 yıldır hac farizasını yerine getirmek için sıra beklediğini belirten Bahadır Karağaçlı “Babamla en son konuştuğumda bana tavafa gidiyoruz dedi. Allah onu kutsal topraklarda aldı. Annem ise yaralı” dedi. 3 çocuk babası  Karağaçlı’nın cenazesi Kabe’de toprağa verilecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler