YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
K.Kore'nin denemesi dünyayı ayağa kaldırdı
Kuzey Kore bölgesel güvenliği tehdit ediyor
K.Kore'nin denemesi dünyayı ayağa kaldırdı
25 Mayıs 2009 / 13:21 Güncelleme: 25 Mayıs 2009 / 00:00

Kuzey Kore nükleer deneme yaptı


Kuzey Kore ABD'nin Hiroşima'ya attığı atom bombasına yakın büyüklükte nükleer deneme yaptı.  
 
  
Kilchu şehrinin 80 km kuzeybatısında gerçekleşen denemede, 10-20 kiloton tnt kalıbına eş değer nükleer madde kullanıldı. Dünya ise şokta. Her yerden tepki yağıyor.


Rusya Savunma Bakanlığı Kuzey Kore'nin sabah saatlerinde gerçekleştirdiği nükleer deneme ile bilgileri açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı'na göre deneme TSİ 03:54'de gerçekleşti. Kilchu şehrinin 80 km kuzeybatısında gerçekleşen denemede, 10-20 kiloton TNT kalıbına eş değer nükleer madde kullanıldı. Yer altında gerçekleşen deneme 4,7 şiddetinde depreme neden oldu. ABD'nin Hiroşima'ya attığı atom bombasında 20 kiloton TNT'ye eş değer nükleer madde kullanılmıştı.Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisi Aleksander Drobişevski , "Bölgede durumu gözlemlemeye devam ediyoruz." dedi. Rusya BM daimi üyesi Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.Kuzey Kore nisan ayında uzaya uydu gönderdiği ve başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirdiğini iddia etmişti. ABD iddiaları doğrulamazken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 13 Nisan'da Kuzey Kore'nin füze çalışmalarını kınama kararı almıştı. Kararda Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların genişletilebileceği vurgusu yapılmıştı.14 Nisan'da karşı bir açıklama yapan Pyongyang, BM çatısı altında sürdürülen altılı görüşmelerden çekildiğini açıklamıştı. Kuzey Kore çekilmenin ardından nükleer çalışmalara hız vermişti. Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'ndan 2003 yılında çekilen Kuzey Kore ilk denemeyi Ekim 2006'da gerçekleştirmişti.


JAPONYA, BM GÜVENLİK KONSEYİNE BAŞVURUYOR


Japonya BM Güvenlik Konseyinden, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin kınanması yönünde bir karar almasını isteyecek. Başbakan Taro Aso, denemenin, bir önceki BM kararının "açık bir ihlali olduğunu" ifade ederek, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti. Taro Aso, bugün toplanacak konseyin bu yönde bir karar almasını isteyeceklerini ifade etti.


KUZEY KÖRE BÖLGESEL GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR


Asya ve Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemelerinin bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit olduğunu vurguladı.


AB, Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Çin, Japonya ve Güney Kore'den 30 dolayında bakan ve hükümet yetkilisi, Vietnam'ın başkenti Hanoy'da, Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) için bir araya geldi.


Ekonomik durgunluğa çözüm, ekonomik işbirliğini artırmanın yolları, iklim değişikliği ve son dönemdeki domuz gribi vakalarını görüşmek üzere toplanan bakanların gündemini Kuzey Kore'nin nükleer ve karadan havaya füze denemelerinin yanı sıra Myanmar'da muhalif lider Aung San Sii Kyu'nin yargılanması konusu da meşgul edecek.


İlk nükleer denemesini 2006'da yapan Kuzey Kore, yer altında başarılı bir nükleer deneme daha yaptığını açıklamıştı. Kuzey Kore, bir de kısa menzilli füze denemişti.


OBAMA: "KUZEY KORE DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR"


ABD Başkanı Barack H. Obama, bu sabah nükleer deneme yapan Kuzey Kore için, "Doğrudan ve tehlikeli bir biçimde uluslar arası topluma meydan okuyor" dedi. Nükleer ve füze denemelerinin, "tüm ülkeler için çok endişe verici bir sorun" olduğunu belirten Obama, "Kuzey Kore'nin tutumu, gerilimi artırıyor ve kuzey doğu Asya'da istikrarı baltalıyor" dedi.


- LAVROV: "NÜKLEER DENEME ENDİŞE VERİCİ"


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı haberlerinden endişe duyduklarını söyledi. İnterfaks ajansının haberine göre Lavrov, Beyrut'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin bir nükleer patlama gerçekleştirdiği haberlerinden endişe duyduk" diye konuştu.


İNGİLTERE: "BM KARARI İHLAL EDİLDİ"


İngiltere Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Bill Rammell, Kuzey Kore'nin ''başarılı bir nükleer denemede bulunduğu açıklamasının'' ardından, bunun Birleşmiş Milletler (BM)'nin Kuzey Kore ile ilgili 2006 tarihli kararının ihlali olduğunu beyan etti.


Kuzey Kore Nisan ayında uzaya uydu gönderdiği ve başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirdiğini iddia etmişti. ABD iddiaları doğrulamazken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 13 Nisan'da Kuzey Kore'nin füze çalışmalarını kınama kararı almıştı. Kararda Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların genişletilebileceği vurgusu yapılmıştı.


14 Nisan'da karşı bir açıklama yapan Pyongyang, BM çatısı altında sürdürülen altılı görüşmelerden çekildiğini açıklamıştı. Kuzey Kore çekilmenin ardından nükleer çalışmalara hız vermişti.


Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'ndan 2003 yılında çekilen Kuzey Kore ilk denemeyi Ekim 2006'da gerçekleştirmişti. (CİHAN)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler