YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
K.Kore'de BMGK'ya cevap gecikmedi
K.Kore'de BMGK'ya cevap gecikmedi
23 Ocak 2013 08:11
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Kuzey Kore'nin Aralık ayındaki füze denemesine yönelik dün aldığı kınama kararına yanıt gecikmedi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, 12 Aralık'ta "uzun menzilli füze denemesi yapmadıkları, uzaya uydu gönderdikleri" iddiasını yineleyerek, "Kuzey Kore'nin, kendini savunma amacıyla, nükleer caydırıcılık dahil, askeri kapasitesini güçlendirmeye devam edeceğini" bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, "Kuzey Kore'nin ABD'nin düşmanca politikasına sözle değil, dayanıklılıkla karşılık vermesi gerektiği" de belirtildi.

BMGK, dün Kuzey Kore'nin füze denemesini kınamış ve bu ülkeden nükleer ve balistik denemeleri durdurmasını talep etmişti. Oy birliğiyle alınan kararla Kuzey Kore'ye karşı daha önce uygulamaya konulan ambargo listesi genişletilmiş, füzelerin üretildiği merkez ve uydu kontrol merkezinin yetkilileri ile finansal destek sağlayan kurumların yöneticilerine seyahat yasağı getirilirken, mal varlıklarının da dondurulması kararı alınmıştı.

Kuzey Kore, BMGK'nın önceki kararları ve uluslararası uyarılara rağmen 12 Aralık 2012'de uzun menzilli füze denemesi yapmıştı.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler