YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
John Kerry'den o soruya 'İnşallah' cevabı
John Kerry'den o soruya 'İnşallah' cevabı
01 Nisan 2015 11:10
'Batı ile İran arasında anlaşma olacak mı?' sorusuna John Kerry 'İnşallah' dedi

Batı ile İran arasında yürütülen nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılması için belirlenen süre dün doldu. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Anlaşma olacak mı?" sorusuna "İnşallah" dedi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkelerinin İran'la oturduğu nükleer müzakerelerde sona gelindi. Tarafların çerçeve anlaşmaya varması için daha önceden belirlenen süre dün gece yarısı doldu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'in perşembe gününden beri, İsviçre'nin Lozan kentinde sürdürdüğü müzakereler dün sabah 07.00'de tekrar başladı. Dünya gözlerini ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, Almanya ve İran'ın dışişleri bakanlarının bir araya geldiği toplantıya çevirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da öğleden sonra, anlaşmanın açıklanması için Lozan'a gitti.

Akşam saatlerine kadar herhangi bir resmi açıklama gelmemesi, taraflar arasındaki pürüzlerin hâlâ giderilemediği yorumlarına neden oldu. Ancak AP haber ajansının ulaştığı iki yetkili, çerçeve anlaşmanın genel hatlarına dair bilgiler verdi. Yetkililer 'anlaşmanın genel hükümler taşıyacağını ve kimi teknik konularda detaylar içereceğini' bildirdi. İsimleri açıklanmayan yetkililer, akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapılacağını ve anlaşma metninin basınla paylaşılacağını söyledi. Müzakerelere dair en sıradışı açıklama ise Kerry'den geldi. İsviçre'de yaşayan üniversite öğrencisi Farzneh Bahrami, Kerry'ye çikolata alırken rastladığını ve "İran'la anlaşma olacak mı?" sorusunu yönelttiğini, Kerry'nin "İnşallah" şeklinde cevap verdiğini aktardı.

Nihai anlaşma 1 Temmuz'da

ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri, İran'ın uranyum zenginleştirme kapasitesini belirli bir yüzdenin altında tutmak, ülkedeki santrifüj sayısını kısıtlamak ve İran'ın elindeki uranyum stoklarını tahliye etmek istiyor. İran yaptırımların tamamen ve bir kerede kaldırılmasını talep ediyor.

İran'ın özellikle elindeki uranyum stoklarını yurtdışına göndermek konusunda iseksiz olduğu belirtildi. Taraflar anlaşmaya vardığı takdirde, konunun uzmanları teknik detayları masaya yatıracak ve 1 Temmuz 2015'e kadar, çerçeve anlaşma nihai anlaşmaya çevrilecek.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler