YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
John Kerry: İran ile nükleer görüşmeler 'çok iyi' geçti
John Kerry: İran ile nükleer görüşmeler 'çok iyi' geçti
30 Mayıs 2015 23:41
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, nükleer müzakereler kapsamında İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi. Kerry, görüşmelerin "çok iyi" geçtiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif, nükleer müzakereler kapsamında İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelere ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmid ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman da katıldı. 

Müzakerelerin ardından otelden ayrılan Kerry, görüşmelerin "çok iyi" geçtiğini söyledi. 

Arakçi ise görüşmelere 4 Haziran Perşembe günü Viyana'da devam edeceklerini,  Zarif ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un ise Perşembe günü Moskova'da bir araya geleceklerini ifade etti.

ABD ve 5+1 ülkeleri İran'ın askeri tesislerin denetime açılmasını istiyor ancak İran bu isteğe sıcak bakmıyor. 

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi İran'ın askeri sitelerinin denetlenmesi ve nükleer bilim adamlarıyla görüşülmesinin gündemde olmadığını belirterek, "Biz karşı tarafı, denetim ve görüşme konusunun asla gündemde olmayacağı konusunda bilgilendirdik" değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler