YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
John Kerry: Esed acımasız bir diktatör
John Kerry: Esed acımasız bir diktatör
17 Ekim 2015 20:40
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'de Beşşar Esed'in kendi halkına karşı gaz bombası kullanan acımasız bir diktatör olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de Beşşar Esed'in kendi halkına karşı gaz bombası kullanan acımasız bir diktatör olduğunu söyledi.

İtalya'da EXPO Milano Fuarını ziyareti sırasında konuşan Kerry, Suriye'de yaşananlar için, "Suriye’deki iç savaşın hemen öncesinde ülkede yaşanılan kuraklık bir tesadüf değil. Hayır, size bu ülkedeki sorunun kuraklıktan ya da bir iklim değişikliğinden kaynaklandığını söylemek istemiyorum ama oradaki acımasız diktatör, kendi halkına karşı gaz kullanarak işkence yaptı ve onları bombaladı. Ülkedeki bu durumun ardından kuraklık da iyice arttı" ifadelerini kullandı.

Kerry, ABD yönetiminin DAEŞ ile mücadelesinin Esed rejimine yönelik herhangi bir taviz olmadan süreceğini de belirtti.

Avrupa’daki sığınmacı krizine dikkati çekip, daha büyük göçlere karşı uyarıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı, "Avrupa, sığınmacı krizinin tam ortasında. Dünya bu temayla yüzleşmeli. İklim değişikliği ve kuraklıktan dolayı kitleler halinde göçle karşılaşıldığında bugünkü göç hiçbir şey" dedi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler