YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
John Kerry: Bu bir oyun değil!
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’ye yapılacak saldırıyı önlemek için harcanan diplomatik çabanın “bir oyun olmadığını” söyledi.
John Kerry: Bu bir oyun değil!
13 Eylül 2013 / 00:00 Güncelleme: 13 Eylül 2013 / 00:00

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’ye yapılacak saldırıyı önlemek için harcanan diplomatik çabanın “bir oyun olmadığını” söyleyerek, diplomasinin başarısız olması durumunda güç kullanımına ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Rusya’nın Suriye’ye ilişkin kimyasal planının nasıl uygulanacağını ele almak üzere İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geld.iABD’nin, Şam rejiminin kimyasal silah stokunu uluslararası topluma devretmeye hazır olduğundan şüphe duyduğunu dile getiren Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın uluslararası kimyasal silah sözleşmesini imzalamak için 10 günü bulunduğunu belirtti. Konuya ilişkin harcanan diplomatik çabaların “bir oyun olmadığını” kaydeden Kerry, “Diplomasi başarısız olursa güç kullanmak zorunda kalabiliriz” şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Şam yönetiminin kimyasal silahlarını uluslararası topluma devretmeyi kabul ettikten sonra askeri müdahalenin gereksiz olacağını söyleyerek, “ABD’nin bu duruma yönelik diplomatik bir çözümü tercih edeceğinden emin olduğunu” ifade etti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler