YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
John Kerry, Abbas ile görüştü
John Kerry, Abbas ile görüştü
27 Mart 2014 07:01
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün'ün başkenti Amman'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Ortadoğu barış sürecinin sekteye uğramasını engellemek için Amman'a planlanmamış ziyaret düzenleyen Kerry, Ürdün Kralı Abdullah'tan sonra Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüştü.

Görüşmeye, Filistin'in İsrail barış müzakereleri heyet başkanı Saib Erekat ile Filistin'in Amman Büyükelçisi ve ABD'nin Amman Büyükelçisi'nin de katıldığı ifade edildi.

Kerry'nin, Abbas'tan belirlenen 30 Nisan tarihine kadar bir sonuca ulaşılamaması halinde barış sürecini devam ettirmesini istediği bildirildi.

Abbas, barış görüşmeleri çerçevesinde İsrail'den 104 Filistinli tutukluyu serbest bırakmasını istemişti ancak İsrail son grup olan 24 Filistinli tutukluyu henüz serbest bırakmadı. Abbas'ın son 24 Filistinli tutuklunun serbest bırakılması halinde barış görüşmelerine devam edebileceğini belirttiği kaydedildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim birimi inşa etme kararı almasının barış sürecini tıkayacağını ifade etmişti.

İsrail'in son 24 Filistinli tutukluyu salıvermek için Kerry'den, ABD'de tutuklu bulunan İsrailli ajan Jonathan Pollard'ın serbest bırakmasını istediği bildirildi.

Kerry'nin, barış sürecinin durmasını engellemek için İsrail'in talebine olumlu cevap verdiği ileri sürülüyor.

Öte yandan, Kuveyt'te gerçekleşen Arap Birliği Zirvesi'nde İsrail'in "Yahudi devleti" olmadığı kararı alınmış, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise barış görüşmelerinde İsrail'in Yahudi devleti olarak kabul edilmesini şart koşmuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler