YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya’dan Uzakdoğu’yu karıştıracak askeri plan
Japonya’dan Uzakdoğu’yu karıştıracak askeri plan
26 Kasım 2015 16:35
Japonya, Çin ile egemenlik ihtilafına konu olan Senkaku adalarını korumak amacıyla ilgili bölgeye yüzlerce asker yerleştirmek harekete geçti.

Japonya basınında yer alan haberlerde, Savunma Bakan Yardımcısı Kenji Wakamiya'nın bugün Senkaku adalarının idari bakımdan bağlı bulunduğu İshigaki iline giderek, 2019 yılında uygulamaya geçirilecek asker konuşlandırma planı için yerel yönetim desteğini talep ettiği bildirildi. Uzmanlar, Japonya'nın söz konusu planının Pekin'den sert tepki çekeceğine kesin gözüyle bakıyor. 

Asahi Shimbun gazetesine göre, Tokyo yönetimi, askeri bakımdan hızla güçlenen Çin'in önümüzdeki yıllarda adayı fiilen ele geçirmek amacıyla özel kuvvetleri ya da balıkçı görünümündeki güvenlik güçlerini adaya çıkarmasından endişe ediyor. 

Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü büyük ekonomileri Çin ve Japonya arasında ciddi egemenlik çekişmesine konu olan Senkaku adaları fiilen Japon idaresi altında bulunuyor. Ancak, adaları Diaoyu olarak adlandıran Çin kendi egemenliğinin tartışılmaz olduğunu savunuyor.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler