YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya'dan kötü haber
Deprem ve tsunami felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Japonya'da Fukuşima nükleer santralindeki basınç yeniden yükselmeye başladı. Bu arada deprem felaketinden 9 gün sonra iki kişi sağ olarak kurtarıldı.
Japonya'dan kötü haber
20 Mart 2011 / 08:51 Güncelleme: 20 Mart 2011 / 10:57

Japonya'da deprem felaketinden 9 gün sonra iki kişi sağ olarak kurtarıldı.

Polisin açıklamasında, Ishinomaki kentinde 80 yaşındaki bir kadın ile 16 yaşındaki bir erkeğin enkazdan canlı olarak çıkarıldığı belirtildi.

Deprem ve tsunamiden en çok etkilenen kentlerden Ishinomaki'de kurtarılan iki kişinin helikopterle hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Japonya'da 11 Marta meydana gelen felakette, son rakamlara göre 8 bin 133 kişi öldü. 12 bin 272 kişi hala kayıpken, ölü sayısının 20 bini aşacağından endişe ediliyor.

BASINÇ YENİDEN YÜKSELDİ

Japonya'yı vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından soğutma sisteminde hasar meydana gelen Fukuşima nükleer santralinin bir reaktöründeki basıncın yeniden yükseldiği bildirildi.

Japonya Nükleer Güvenlik Ajansından Hidehiko Nişiyama, 3 numaralı reaktöre su verilmesine ilişkin çabaların ''işe yaramıyor olabileceğini'' belirterek, reaktörden çevreye bir miktar radyoaktif gaz salınacağını söyledi.

Nişiyama, gaz salınımının, nükleer santralin çevresindeki radyasyon oranını yeniden yükselteceğini ifade etti.

Bu arada Kyodo Haber Ajansı, depremdeki resmi ölü sayısının 8 bin 133'e yükseldiğini bildirdi. Haberde, 12 bin 272 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler