YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya'daki Türkler tahliye bekliyor
Depremin ardından nükleer santralde başlayan radyoaktif sızıntı üzerine Japonya'da bulunan Türk vatandaşları tahliye olmak için Dışişleri Bakanlığı'ndan talepte bulundu...
Japonya'daki Türkler tahliye bekliyor
18 Mart 2011 / 09:29 Güncelleme: 18 Mart 2011 / 09:33

Depremin ardından nükleer santralde başlayan radyoaktif sızıntı üzerine Japonya'da bulunan Türk vatandaşları tahliye olmak için Dışişleri Bakanlığı'ndan talepte bulundu. Vatandaşlar uçakların dolu ve biletlerin pahalı olması sebebiyle, Ankara'dan Libya ve Mısır krizlerindeki gibi ücretsiz tahliye operasyonu başlatmasını istiyor.

Dışişleri Bakanlığı'nda bir kriz merkezi kuruldu. Yapılan değerlendirme sonucunda THY'nin Osaka'dan İstanbul'a ek seferler düzenlemesinin planlandığı bildirildi. Fukushima santralindeki reaktörleri soğutma çalışmaları ise devam ediyor. Çalışmalara ordu da katıldı. Ancak yüksek radyasyon yüzünden henüz reaktöre yeterince yaklaşılamadı.

Dışişleri Bakanlığı, ek sefer ihtiyacını belirlemek üzere henüz herhangi bir tarifeli uçuş için bilet almayan veya rezervasyon yaptırmayan ve Japonya'dan yurda dönmek isteyenlerden isimleri ve irtibat bilgilerini istedi. Şu ana kadar 200 civarında tahliye talebi yapıldığı öğrenildi. Tahliye edilecek vatandaşların Türkiye'ye dönüşlerinde radyasyon taramasından geçirilmesi için de gerekli hazırlıklar tamamlandı. Bakanlık ayrıca 33 kişilik bir yardım ve enkaz kaldırma ekibinin bugün Japonya'ya gönderileceğini açıkladı. Japon halkıyla dayanışma göstergesi olarak Türkiye'de ve dış temsilciliklerde bayraklar, pazartesi sabahına kadar yarıya indirilecek. Bu haftaki resmi futbol müsabakaları öncesinde felakette hayatlarını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulacak. Türkiye'nin yanı sıra birçok ülke de vatandaşlarını tahliye etmek için düğmeye bastı. ABD, Japonya'daki askerlerinin ailelerinin oluşturduğu yaklaşık 20.000 kişiyi tahliye etme kararı aldı. İngiliz hükümeti, Tokyo ve Hong Kong'dan vatandaşları için charter uçakları kaldırılacağını açıkladı. İngiltere, felaketten direkt olarak etkilenenlerden uçuş için ücret istemeyecek, ancak diğer vatandaşlar 967 dolar ödeyecek. Fransa da milli havayolları Air France'dan tahliye operasyonu için uçak sağlamasını istedi. Japonya hükümeti, 32 milyonluk başkent Tokyo'da radyasyonun insan sağlığını tehdit eder seviyede olmadığını açıklasa da başta kadın ve çocuklar olmak üzere binlerce Japon da yurtdışına ya da ülkenin güneyine kaçıyor.

Nükleer seferberlik

Japonya'da deprem ve tsunami felaketinde zarar gören Fukushima Nükleer Santrali'ndeki radyasyon sızıntısı ile ilgili endişeler artarken, aşırı ısınan reaktörleri soğutmak için yoğun çaba harcanıyor. Santralde 50 acil durum personelinin ölümü göze alarak çekirdek olarak nitelenen uranyum yakıt çubuklarının erimemesi için reaktörleri su dökerek soğutma çalışmalarına ordu da katıldı. Askerî helikopterler radyoaktif sızıntının sürdüğü 3 ve 4 numaralı reaktörlerde soğutma sağlamak ve kullanılmış yakıt çubuklarının bulunduğu havuza su tedarik etmek için havadan tonlarca su boşalttı. Ancak CH-47 tipi askerî helikopterlerin döktüğü su, şiddetli rüzgâr sebebiyle istenilen etkiyi sağlayamadı. Bunun üzerine Japon ordusuna ait 30'ar ton kapasiteli iki tankerden reaktöre basınçlı su sıkıldı. Polis de göstericileri dağıtmada kullanılan tazyikli su hortumlarıyla reaktörü soğutmaya çalıştı. Bir taraftan tanker ve helikopterlerle su boşaltmaya devam edilirken, diğer taraftan da depremde devre dışı kalan soğutma sistemlerini işler hale getirmek için yeni bir elektrik hattı çekilmesi için çalışıldı. Akşam saatlerinde Japon teknisyenlerin 2 numaralı reaktöre elektrik vermeyi başardığı müjdesi geldi. Böylelikle reaktörün soğutma sistemi pompası yeniden devreye sokulabilecek. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler