YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya'da yeni deprem...
İbaraki'de 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi...
Japonya'da yeni deprem...
19 Mart 2011 / 15:18 Güncelleme: 19 Mart 2011 / 15:18

Tokyo ve civarında şebeke suyunda radyoaktif madde izleri bulunduğu, ancak bu maddelerin oranının yasal sınırın altında olduğu bildirildi.

Bilim bakanlığından bir yetkili, suyun kalitesiyle ilgili bugün ölçüm yapmaya başladıklarını ve radyoaktif iyot ve sezyum izleri bulduklarını belirtti.

Yetkili, Tokyo, Tochigi, Gunma, Saitama, Chiba ve Niigata'da şebeke suyunda radyoaktif iyot bulduklarını, Tochigi ve Gunma'da ise sezyum bulduklarını açıkladı.

Yetkili, bu maddelerin oranının Japonya'daki yasal sınırın net olarak altında olduğunu söyledi.

Bu arada Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), nükleer kazanın olduğu elektrik santralının bulunduğu Fukuşima bölgesinden tüm gıda ürünlerinin ihracatına ikinci emre kadar son verildiğini bildirdi.

Merkezi Viyana'da bulunan BM'ye bağlı UAEK, radyoaktif iyot elementinin bulunduğu gıdaların kısa sürede insan sağlığına zararlı olacağını bildirdi.

Öte yandan Amerikan Jeofizik Enstitüsü, İbaraki kentinde bugün 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini, depremin 24 kilometre derinde olduğunu bildirdi.

Japon NHK televizyonu, Tokyo'da da hissedilen depremin hasara yol açmadığını belirtti.

14.39: JAPON HÜKÜMETİ, DEPREMDEN ZARAR GÖREN ŞİRKETLERE  122 MİLYAR DOLAR TUTARINDA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ VERMEYİ PLANLIYOR

Japonya hükümeti, ülkede geçen hafta meydana gelen deprem, tsunami ve nükleer krizin ardından zarar gören ya da üretimlerini askıya alan şirketlere, yaklaşık 122 milyar dolar (10 trilyon yen) değerinde düşük faizli kredi vermeyi planlıyor.

Nikkei gazetesinin haberine göre hükümet, plan çerçevesinde şirketlere, günlük masraflar ya da deprem ve tsunami felaketinin zararlarını gidermeleri için düşük faizli kredi verecek ve faiz sübvansiyonu sağlayacak.

Yetkililerin, şirketlerin depremdeki zararını gidermeleri için uzun vadeli kredi fonu oluşturmayı planladıkları belirtiliyor.

Deprem ve tsunamiden, aralarında Nissan'ın da bulunduğu büyük otomotiv üreticileri ile yüzlerce küçük imalatçı zarar gördü.

Hükümetin, deprem ve tsunaminin ardından bölgenin yeniden inşasının maliyetine ilişkin henüz bir açıklama yapmamasına karşın uzmanlar, maliyetin 200 milyar doları bulabileceğini belirtiyorlar.

G-7 ülkeleri, Perşembe günü düzenledikleri telekonferansta, Japon yeninin güçlenmesinin önüne geçmek için döviz piyasalarına müdahale etme konusunda anlaşmıştı. G-7, en son 2000 yılında avroyu desteklemek için uluslararası döviz piyasalarına ortak müdahale kararı almıştı.

İhracata dayalı Japonya ekonomisinde, yenin güçlenmesi, deprem, tsunami ve nükleer tehdidin ardından ekonominin toparlanmasını zorlaştırıyor.

Deprem ve tsunamiden sonra değer kazanan Japon yenini kontrol edebilmek için Japonya Merkez Bankası da hafta boyunca düzenlediği operasyonlarla finansal piyasaya 38 trilyon yen (470 milyar dolar) likidite sağladı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler