YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya'da radyasyon alarmı
Japonya'da yaşanan nükleer kabus büyüyerek devam ediyor...
Japonya'da radyasyon alarmı
12 Nisan 2011 / 08:18 Güncelleme: 12 Nisan 2011 / 08:20

07.48: NÜKLEER SIZINTININ TEHLİKE DERECESİ ''GEÇİCİ OLARAK'' EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

Japonya Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki nükleer sızıntının tehlike derecesini ''geçici olarak'' en üst seviyeye çıkardı.

Kurumdan yapılan açıklamada, felaket düzeyinin, Çernobil felaketiyle aynı seviye olan Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Durum Ölçeği'ne göre 7'ye yükseldiği belirtildi.

Radyasyon sızıntısının Fukuşima'daki kazanın başından bu yana Çernobil'de 1986'da ölçülenin sadece yüzde 10'u olduğu belirtilirken, Fukuşima Daiçi nükleer santralinden insan sağlığını ve çevreyi etkileyen radyoaktif maddelerin hala sızmaya devam ettiği kaydedildi.

Çevrede yapılan iyot ve sezyum ölçümlerine dayanılarak bu kararın verildiğini belirten kurum, durumun izlenmeye devam edeceğini ve bu seviyenin ''geçici'' olduğunu vurguladı.

Kurum, felaket düzeyini en üst seviyeye çıkarma konusundaki nihai kararın uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından daha sonra verilebileceğini açıkladı. 


--------------------------------------------------------------------------------

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 77 kilometre doğusunda, 6,4 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği bildirildi.

Japon Meteoroloji Ajansı yaptığı açıklamada, depremin 35 milyon kişinin yaşadığı ve bir megapol olan Tokyo'da da hissedildiğini, binaların sallandığını belirtti. Medya organları ise tsunami alarmı verilmediğini, herhangi bir can ve mal kaybı haberinin kendilerine ulaşmadığını kaydetti.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü'nden (USGS) yapılan açıklamada, denizin 13 kilometre altında meydana gelen depremin merkez üssünün Pasifik Okyanusu'nda olduğu belirtildi.

NHK televizyon kanalının sorularını yanıtlayan bir deprem uzmanı, son depremin, 11 Martta, 27 binden fazla kişinin ölmesine veya kaybolmasına yol açan ve ülkenin kuzeydoğusunu vuran 9 şiddetindeki depremin artçısı olduğunu belirtti.

Öte yandan, Japonya'nın kuzeydoğusunda, 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketlerinin ardından zarar gören Fukuşima Daiçi nükleer santralinde bu son son artçı depremin yüzünden yeni bir hasarın meydana gelmediği belirtildi.

Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketinin (TEPCO) yayımladığı yazılı açıklamada, bu son deprem yüzünden ne elektriğin kesildiği ne de şimdiye kadar herhangi bir hasar tespit edildiği kaydedildi.

Santralin 1 numaralı reaktöründeki hidrojen birikmesinin yeni bir patlamaya yol açmaması için, geçen haftadan bu yana, reaktöre azot enjekte ediliyor.

Ayrıca, santralin duvarında açılan ve yüksek radyasyonlu suyu Pasifik Okyanusu'na akıtan delik de geçen hafta kapatılmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler