YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Japonya'da civa zehirlenmesi
Japonya'da civa zehirlenmesi
29 Mart 2010 16:21
2 binden fazla kurbana yarım asır sonra tazminat

Japonya'nın Minamata Koyu'nda cıvadan zehirlenen iki binden fazla insana, ülkedeki bu en büyük sanayi kirliliğinin üzerinden yarım asır geçtikten sonra tazminat ödeniyor.

Kimyasal kirliliğin müsebbibi Çiso şirketi aleyhinde açılan tazminat davasında; şirket, devlet ve kurbanlar arasında uzlaşma sağlandı. Buna göre, şirket kişi başına 2,1 milyon yen (34 bin TL) tazminat ödeyecek. Devlet de kirlilik kurbanlarına 17 bin 700 yene (300 TL) varan aylık maaş verecek.

Şirket, balıkçılık yapılan Kyuşu Adası'ndaki koya yıllarca cıvalı atık dökmüştü. Bölge sakinleri, cıva yüzünden çeşitli rahatsızlıklara maruz kaldı. 50 ve 60'lı yıllarda cıva zehirlenmesi yüzünden sakat doğumlar oldu.

Minamata kurbanlarına geçen temmuzda hasta statüsü veren özel yasa, davanın çözüme kavuşturulmasını kolaylaştırdı.

Müştekilerin derneği de 2,95 milyar yen (48 milyon TL) tazminat alacak.

Cıva zehirlenmesinden şimdiye kadar 13 bin kişinin hastalandığı kabul edilmiş bulunuyor. Mahkeme kararının, şimdiye kadar resmen hasta kabul edilmeyen en az 30 bin kişiye daha uygulanabileceği belirtildi. Yetkililer, bu kurbanların da Mayıstan itibaren başvurmalarını istiyor ve bu sorunun yıl sonuna kadar kökten halledileceğini düşünüyor.

Minamata Koyu'nda ilk sağlık sorunları 1956'da gündeme gelmiş ve fakat şirket, 1968'e kadar koya cıva boşaltmaya devam etmişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler